طبیعت شهرکرد

دیدنیهای شهرکرد

دیدنیهای شهرکرد: استان شهرکرد جاذبه های گردشگری زیادی، شامل طبیعت زیبا، دامنه‌های سرسبز و بکر، بناهای تاریخی، بناهای دینی و ملی می‌شود. هر‌کدام از شهرهای کشور عزیزمان ایران، جاذبه‌هایی تماشایی دارند که گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند.

جهت آموزش آشپزی میتوانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

استان شهرکرد نیز با طبیعت بی‌نظیر و آب و هوای دلپذیری که دارد، سالانه گردشگران زیادی را مخصوصا در فصل تابستان به سمت خود می‌کشاند.

نقشه شهرکرد

آشنایی با جاذبه های گردشگری شهرکرد

شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری است. جالب است بدانید شهرکرد، مرتفع‌ترین مرکز استان ایران نیز می‌باشد به همین دلیل لقب بام ایران را به آن داده‌اند. لقب بام ایران در بین شهرهای ایران، به فریدون کنار هم داده شده است. شهرکرد یکی از سرسبزترین شهرهای ایران است که قدمتی دیرینه دارد. قدمت این شهر زیبا طبق نظر باستان شناسان به حکومت ساسانیان و اشکانیان میرسد.

برای مشاهده سایر دیدنیهای شهرهای ایران کلیک کنید.

شهرکرد در گذشته به نام دهکرد نیز شناخته می‌شد که احتمالاً دلیل این نامگذاری حضور دامپروران چوپانان و چادر نشینان در مناطق و چمنزارهای جنوبی شهر بوده است. در دوران پیش از اسلام به تمام افراد چادر‌نشین و گله‌دار، کرد می‌گفتند، به همین دلیل در گذشته به شهرکرد، دهکرد می‌گفتند. (دیدنیهای شهرکرد)

جاهای دیدینی شهرکرد

 یکی دیگر از القاب شایسته‌ای که برای این شهر زیبا انتخاب شده است، سوئیس ایران میباشد. طبیعت زیبا و بکر شهرکرد، باعث این نامگذاری شده است. رودهای خروشان، آبشارهای زیبا، بناهای تاریخی، بناهای دینی و ملی، همگی باعث زیبایی هرچه بیشتر این شهر شده‌اند. در ادامه به معرفی جاذبه های گردشگری شهرکرد می پردازیم:

موسسه حقوقی دادپویان

با بیش از سی وکیل پایه یک دادگستری در تمام موضوعات حقوقی و کیفری به شما مشاوره تلفنی و حضوری میدهند و میتوانید وکالت صفر تا صد پرونده خود را به دادپویان بسپارید.

قلعه‌های چالشتر

یکی از جاذبه های گردشگری شهرکرد، قلعه چالشتر یا خانه ستوده چالشتر میباشد. قدمت این قلعه به دوره مظفرالدین شاه برمیگردد. قلعه چالشتر را به اسم قلعه خدا رحم خان نیز می‌شناسند. معماری این قلعه بی‌نظیر، از سبک‌های ایرانی، اسلامی و اروپایی الهام گرفته است.

جهت طراحی سایت میتوانید با امیر هاشمی در ارتباط باشید.

هر بخش از این قلعه آینه کاری‌ها و نقش‌های برجسته‌ای دارد که چشمان شما را نوازش خواهند کرد. همچنین نقاشی‌هایی از صحنه‌های شکار بهرام گور ساسانی، خوشه انگور و گل را در سر درها، ورودی‌ها و اتاق خواب‌ها خواهید دید. زیباترین تزیینات و گچ‌بری‌ها در ساخت این قلعه به کار برده شده است و نمایی هنرمندانه را به بیننده تقدیم می‌کند.

قلعه چالشتر شامل موزه حمام خان چالشتر و موزه مردم شناسی چالشتر می‌باشد. در این موزه انواع ظرف‌های سفالی، مجسمه‌هایی با لباس‌های محلی، زیور آلات و ابزارهای جنگی به نمایش گذاشته شده‌اند. در موزه آثار سنگی چالشتر نیز مجموعه‌ای از سنگ قبرها، سنگ فواره، حوض و سرستون‌ها نگهداری شده‌اند تا شما عزیزان از آنها دیدن کنید. (دیدنیهای شهرکرد)

قلعه چالشتر

قلعه شمس آباد

قلعه شمس آباد یا قلعه یوسف خان امیر مجاهد یکی از جاذبه های تاریخی گردشگری شهرکرد به ‌شمار می‌رود. قدمت این قلعه به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی برمیگردد. چهار برج، درشکه خانه و حمام در این قلعه ساخته شده بودند اما در حال حاضر فقط یک برج به یادگار مانده است. برج باقیمانده دو طبقه دارد که شامل بخش‌های مختلفی است. (دیدنیهای شهرکرد)

راه پله‌ موجود در آن طبقه اول را به طبقه دوم وصل می‌کند، همچنین در زیرزمین برج، آذوقه‌ها ذخیره می‌شدند. همچنین در این قلعه ستون‌هایی را خواهید دید که روی آنها نقش سربازها به گونه‌ای هنرمندانه تراشیده شده‌اند.

قلعه شمس آباد

قلعه صمصام السلطنه

یکی دیگر از بناهای تاریخی شهرکرد، قلعه صمصام السلطنه است که قدمتش به دوره مشروطه میرسد. در دوره مشروطه، نجف قلی خان، صدراعظم ایران بود که او را به نام صمصام السلطنه می‌شناختند و به دستور ایشان این قلعه ساخته شد. معماری به کار رفته در قلعه، درعین سادگی کمال زیبایی را دارد. گچ ‌بری‌های هنرمندانه به کار رفته در این قلعه، جلوه ویژه‌ای به این بنا داده است.

متاسفانه امروزه بخش‌هایی از طبقه دوم قلعه تخریب شده است اما هنوز زیبایی‌های خودش را دارد. (دیدنیهای شهرکرد)

قلعه صمصام السلطنه

قلعه دزک

یکی از باشکوه ‌ترین جاذبه های گردشگری شهرکرد قلعه دزک است. این قلعه در دوره قاجار توسط امیر مفخم بختیاری ساخته شده است. زمانی که وارد این قلعه زیبا می‌شوید، معماری باشکوهی را در فضای داخلی خواهید دید که توجه شما را به خود جلب می‌کند. ایوان‌ها، اتاق‌های سه ‌دری، حوض ‌خانه و برج‌ها بخشی از این قلعه را تشکیل می‌دهند. گچبری‌ها و نقاشی‌های شگفت انگیزی، تمامی دیوارهای قلعه را تزیین کرده است.

امروزه موزه سنگی در طبقه اول قلعه دزک راه‌ اندازی شده است که آثار استان زیبای چهارمحال و بختیاری را به نمایش می‌گذارد. همچنین در طبقه دوم می‌توانید از انواع لباس‌های سنتی منطقه در دوره‌های مختلف بازدید کنید. (دیدنیهای شهرکرد)

قلعه دزک شهرکرد

قلعه سورک

از دیگر جاذبه های گردشگری شهرکرد می‌توان به قلعه سورک اشاره کرد. یکی از سردارهای جنگ در دوره قاجار به نام نصیرخان دستور ساخت این عمارت باشکوه را داده است. این قلعه معماری تماشایی دارد و در دو طبقه ساخته شده است. ستون‌ها و طاق‌های هلالی، اولین چیزی است که در طبقه دوم پیش چشمانتان ظاهر می‌شوند. قلعه سورک، بخش‌های مختلفی دارد. در حیاط جلوی قلعه، حوضی به شکل ترنج ساخته شده است و چشم‌انداز قلعه به دامنه‌های زاگرس می‌باشد. (دیدنیهای شهرکرد)

قلعه سورک

 قلعه جونقان

قلعه جونقان یا کاخ سردار اسعد بختیاری در دوره قاجار توسط علیقلی خان سردار اسعد ساخته شد. ایشان یکی از بزرگان بختیاری بود که قصد داشت جلسه‌های بزرگ ایل بختیاری را در این قلعه برگزار کند. این قلعه تاریخی معماری زیبایی دارد که از سبک معماری اروپایی الهام گرفته است. گچ ‌بری‌های سرستون‌ها، اتاق‌ها و آجرکاری این قلعه تماشایی است. جالب است بدانید قلعه تاریخی جونقان، تنها عمارتی بود که در استان چهارمحال بختیاری موتور برق داشت. اما متاسفانه به علت بی‌توجهی‌ها و استفاده نادرست، بخش‌هایی از این بنا رو به تخریب می‌باشد.

قلعه جونقان

پادکست جنایی دادپویان

اولین و تنها پادکست جنایی ایران که روایت کننده پرونده های جنایی و حقوقی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است. تمام اپیزودها واقعی هستند. اگه دلشو ندارین، گوش ندید.

مسجد جامع شهرکرد

مسجد جامع شهر‌کرد یا مسجد خان به علت معماری زیبایی که دارد یکی از جاذبه های گردشگری شهرکرد به ‌شمار می‌رود. قدمت این مسجد به ۱۶۰ سال قبل میرسد. این مسجد آنقدر وسیع است که چهار ایوان و دو شبستان زمستانه و تابستانه را در خود جای داده است. معماری رواق‌ها، ورودی‌ها و ایوان‌های مسجد جامع شهرکرد، بسیار زیبا و دیدنی می‌باشند. طاق‌ها و ستون‌های آجرچینی، جلوه ویژه‌ای به هر شبستان داده است.

همچنین کاشی ‌کاری‌های زیبا و جذابی که در این مسجد به کار رفته‌اند، چشمان شما را نوازش می‌کنند. بیشتر کاشی‌ها به رنگ‌های لاجوردی، فیروزه‌ای و آبی هستند و نقش‌های اسلیمی آنها را شگفت انگیز کرده است. (دیدنیهای شهرکرد)

مسجد جامع شهرکرد

مسجد اتابکان

یکی دیگر از قدیمی ‌ترین جاذبه های گردشگری شهرکرد، مسجد اتابکان می‌باشد که ۸۰۰ سال پیش ساخته شده است. اگر شما هم مشتاق هستید به سبک مسجدهای اولیه اسلامی پی ببرید، حتما از مسجد اتابکان دیدن کنید.

بخش‌های مختلف این مسجد با آجر، خشت و گل ساخته شده است و مناره‌ای ندارد. طاق‌ها و پنجره‌های هلالی و مشبک مسجد، حس و حالی متفاوت را به شما هدیه می‌دهد. فضای داخلی مسجد بسیار ساده است اما ورودی آن با کاشی‌های پر نقش و نگاری تزیین شده است. ورودی مسجد با طرح‌های زیبایی که دارد، جزو ارزشمندترین بخش‌های مسجد اتابکان به ‌شمار می‌رود. این مسجد را به اسم درب امامزاده و مسجد امام صادق علیه السلام هم می‌شناسند. (دیدنیهای شهرکرد)

مسجد اتابکان

حمام خان شهرکرد

اولین حمام ساخته شده در شهرکرد، حمام خان شهرکرد است که در دوره قاجار ساخته شد و معماری ساده اما زیبایی دارد. این حمام بخش‌های مختلفی مثل سردر، سربینه، خان نشیم و خزانه دارد. سال‌های پیش، حمام زنانه درست در کنار همین بنا قرار گرفته بود اما متاسفانه هم‌اکنون چیزی از آن باقی نمانده است. به واسطه تلاش‌ها و کمک محمدرضا خان ستوده، این حمام ساخته شد و به همین خاطر از همان ابتدا به حمام خان معروف شد.

در سفرتان به شهر زیبای شهرکرد، حتما از حمام خان دیدن کنید. در نزدیکی حمام خان، دیگر جاذبه های گردشگری شهرکرد نیز قرار گرفته ‌اند و فاصله زیادی با حمام خان ندارند، پس می‌توانید از آن‌ها هم دیدن کنید. (دیدنیهای شهرکرد)

حمام خان شهرکرد

 حمام درب امامزاده

حمام درب امامزاده، بنایی قدیمی از دوره اتابکان را نشان می‌دهد. این حمام در دوره‌های مختلف صفویه، زندیه و افشاریه مرمت شد. شاید برای شما هم سوال باشد، چرا نام این حمام را درب امامزاده گذاشتند، حمام درب امامزاده در کنار آرامگاه حلیمه خاتون و حکیمه خاتون قرار گرفته است. این حمام بخش‌های مختلف گرمخانه، سربینه، خزینه، شاه ‌نشین و گلخن هم دارد که می‌توانید از آنها بازدید کنید.

گرمخانه حمام بسیار بزرگ است و معماری جذابی دارد، بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم، حتما از گرمخانه حمام درب امامزاده دیدن کنید. چند سالی است که این حمام را به موزه صنایع دستی و هنرهای دستی تبدیل کرده‌اند و می‌توانید هنگام بازدید از حمام، انواع هنرهای گلیم‌ بافی، خاتم ‌کاری، قفل ‌سازی و جاجیم ‌بافی شهرکرد را تماشا کنید. (دیدنیهای شهرکرد)

حمام درب امامزاده شهرکرد

پل زمان خان سامان

یکی از جاذبه های گردشگری شهرکرد که در دوره صفوی ساخته شد، پل زمان خان سامان می‌باشد. این پل دو دهنه دارد که پهنای هر کدام به ۸ متر می‌رسد. حاج عبدالحسین قزوینی که صاحب روستای چم‌عالی بود، این پل را در دوره پهلوی مرمت کرد. امروزه سکوهایی در اطراف پل ساخته شده‌اند که وقتی در کنار آنها بایستید، می‌توانید زاینده رودی را که در زیر پل جاری است، تماشا کنید.

پل زمان خان سامان شهرکرد

پل خراجی

یکی از طولانی ‌ترین پل‌ها در استان چهارمحال و بختیاری، پل خراجی است که در دوران صفویه ساخته شده است. این پل، دسترسی به روستای خراجی را ممکن میسازد.

جالب است بدانید این پل ۵۴ متر طول و ۵ متر ارتفاع دارد و جالب تر است بدانید که تنها مصالح ساخت این پل آجر، سنگ و ملات بوده است و پس از گذشت سالها هنوز هم صحیح و سلامت باقی مانده است. قدم زدن بر روی پلی قدمت دار، قطعاً تجربه دلچسبی را برایتان رقم می‌زند.

موزه باستان‌ شناسی شهرکرد

اگر شما هم از علاقه ‌مندان به تاریخ و موزه ‌گردی هستید، بازدید از موزه باستان ‌شناسی شهرکرد را به شما پیشنهاد می‌کنیم. بنای موزه باستان شناسی شهرکرد در گذشته حمامی قدیمی به اسم پرهیزگار بود اما بعد از چند سال، این حمام تغییر کاربری داد و به موزه تبدیل شد. در بخش‌ های مختلف حمام مثل سربینه، گرمخانه، خزینه و شاه‌ نشین می‌توانید قدم بزنید و از تماشای معماری بی‌نظیر آنها لذت ببرید. حوض‌های چند ضلعی و کاشی کاری‌های کف حمام، زیبایی چشم ‌نوازی دارند.

ابزارهای سنگی مربوط به هزاران سال قبل، اشیای سفالی و سکه‌های قدیمی در این موزه نگهداری می‌شوند. حتی می‌توانید در این موزه کتیبه‌ای میخی که به دوران هخامنشیان تعلق دارد را هم ببینید. (دیدنیهای شهرکرد)

موزه باستان شناسی شهرکرد

موسسه حقوقی دادپویان

با بیش از سی وکیل پایه یک دادگستری در تمام موضوعات حقوقی و کیفری به شما مشاوره تلفنی و حضوری میدهند و میتوانید وکالت صفر تا صد پرونده خود را به دادپویان بسپارید.

شیر سنگی

یکی از جالب‌ ترین جاذبه های گردشگری شهرکرد، شیر سنگی یا برد شیر است که دارای تعداد زیادی مجسمه قدیمی می‌باشد. قدیمی‌ترین مجسمه این منطقه به دوره صفوی برمیگردد. شیرهای سنگی، نمادی از مردم شجاع و بزرگ لر بختیاری می‌باشند، به همین دلیل، بختیاری‌ها مجسمه‌ای از شیرهای سنگی را بر روی مزار جنگاور‌ها و دلاورهای ایل‌شان می‌گذارند. در گویش بختیاری به این مجسمه‌ها، بردشیر میگویند. نماد شیرهای سنگی را می‌توان در صنایع دستی بختیاری نیز ببینید. هنرمندان شهرکرد شیرهای سنگی را بر روی جاجیم، گلیم و گبه می‌بافند و اصالت خود را به نمایش میگذارند.

شیر سنگی شهرکرد

اتاق آیینه

یکی از تماشایی ‌ترین جاذبه های گردشگری شهرکرد عمارت محمودیه است که از عمارت‌های به ‌جامانده از دوره قاجار می‌باشد. این عمارت زیبا، قدمتی نزدیک به ۱۵۰ سال دارد اما متاسفانه تنها بخش سالم در این عمارت اتاق آیینه است و بقیه بخش‌ها از بین رفته‌اند. اتاق آیینه این عمارت، پلانی چلیپائی دارد. اتاق آینه در اصل، اتاق شاه نشین عمارت بود و تمام دیوارها و سقف آن با آینه ‌کاری تزیین شده‌اند. گچبری‌ها، نقاشی‌های دیوار و چوب کاری‌های سقف این اتاق، شما را شگفت زده خواهد کرد.

اتاق آیینه شهرکرد

پارک آبی دهکده موج شهرکرد

اگر در سفرتان به شهر زیبای شهرکرد به دنبال تفریحی مهیج بودید، سری به پارک آبی دهکده موج شهرکرد بزنید. این پارک آبی، امکانات بسیار خوبی برای تفریح و سرگرمی در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. پارک آبی دهکده موج، مجموعه‌ای سرپوشیده است و انواع مختلفی سرسره و بازی‌های آبی را برای شما فراهم کرده است.

پارک آبی دهکده موج شهرکرد

پارک ملی تنگ صیاد

پارک ملی تنگ صیاد، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهرکرد است که شرایط خوبی برای زیستگاه انواع حیوانات دارد. در این پارک تعداد زیادی حیوانات را خواهید دید. گونه‌های مختلف پستانداران، پرندگان و خزندگان در این پارک زندگی می‌کنند. پوشش گیاهی پارک نیز تنوع بسیاری دارد که باعث شده است زیستگاه خوبی برای حیوانات باشد. برای محافظت از محیط زیست و حیوانات، شکار در این منطقه ممنوع است تا حیوانات نیز در آرامش در زیستگاه خود زندگی کنند.

پارک ملی تنگ صیاد شهرکرد

غار سراب امید آباد

غارنوردی یکی از جذاب‌ترین تفریح‌ها در سفر میباشد. غار سراب امید آباد، غاری جذاب در دامنه کوه‌های زاگرس است که جذابیت بسیار زیبایی دارد. درون غار دو بخش مجزا وجود دارد که از یکی از آنها رودی پر خروش و زلال جاری است. اگر می‌خواهید از زیبایی‌های غار لذت ببرید، باید حرفه‌ای عمل کنید، چرا‌که مسیر سختی را برای بازدید از این غار باید بگذرانید. در مسیر غار، رودخانه‌ها و صخره‌های خطرناکی وجود دارند که تنها با به همراه داشتن تیمی مجرب و وسایل غارنوردی می‌توان از آنها عبور کرد. غار سراب امید آباد چشم‌انداز فوق العاده ای دارد که می‌توان از آن لذت برد.

غار سراب امید آباد شهرکرد

غار یخی چما

در نزدیکی روستای علیخان از توابع شهرستان کوهرنگ و در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد یک غار یخی اعجاب ‌انگیز انتظار شما را می‌کشد. غار یخی چما یکی از نادرترین جاهای دیدنی شهرکرد است که از انباشت برف در گذر زمان تشکیل شده است. در فصل زمستان ارتفاع برف این منطقه به ۵۰ متر می‌رسد اما اگر قصد دارید در فصول گرما به این منطقه سفر کنید باید مراقب لایه‌های یخی نازک و سست باشید. این غار بزرگترین منبع آب شیرین ایران است و از یخ‌های آن چشمه‌ای از آب سرد تشکیل داده‌اند که نهایتاً به سد کوهرنگ می‌ریزد.

اسکی روی برف یکی از مهیج‌ترین ورزش‌ها چه برای افراد حرفه‌ای و چه برای گردشگران معمولی است. شما حتی می‌توانید در فصل تابستان از این تجربه لذت ببرید. اگر دوربین عکاسی به همراه دارید می‌توانید لحظه‌های پرنشاط خود را در کنار دهانه غار ثبت کنید، اما مراقب باشید که لیز نخورید.

غار یخی چما

مجموعه‌ پیرغار

پیرغار که در 40 کیلومتری شهرکرد، در مجاورت شهر فارسان قرار دارد یک مجموعه گردشگری و تاریخی بسیار پرطرفدار است که سالانه پذیرای سیل عظیمی از گردشگران می باشد. این مجموعه علاوه بر داشتن امکاناتی مانند رستوران، کافی شاپ و … دارای یکی از قدیمی ‌ترین و مهم ترین کتیبه‌ های دوران مشروطیت است که حکایت از نقش بختیاری ‌ها در انقلاب مشروطه دارد.

مجموعه پیرغار شهرکرد

 تالاب چغاخور

یکی از شگفت‌ انگیزترین جاذبه های گردشگری شهرکرد، تالاب چغاخور می‌باشد. در چشم‌انداز این تالاب، دامنه سرسبز کوه‌ها قرار دارند و دشت‌های پرگل اطراف تالاب را پوشانده‌اند. به علت موقعیت قرارگیری این تالاب در بین جاده، بسیاری از مسافران چند ساعتی را در کنار تالاب می‌گذرانند و سپس به مسیر خود ادامه می‌دهند. از زیبایی‌های این تالاب، پرنده‌های مهاجر مانند لک‌ لک، حواصیل و غازها هستند که در شش ماه دوم سال، نمای این تالاب را تماشایی میکنند. پیشنهاد می‌کنیم در روزهای تابستان حتماً به این تالاب تماشایی سر بزنید.

تالاب چغاخور

تالاب سولقان

تالاب سولقان (سولگان یا سوله جان) در نزدیکی شهر گندمان و در فاصله ۷۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. این تالاب با ۸ کیلومترمربع مساحت، یکی از زیباترین تالاب‌های ایران است. اگر به عشایر، پرندگان مهاجر، و گل‌های رنگارنگ علاقه‌ مند هستید مطمئناً این تالاب می‌تواند یکی از گزینه‌های شما در سفر به شهرکرد باشد. سولقان محلی امن برای پرندگان مهاجر است تا در میانه سفر خود نفسی تازه کنند. حضور در میان این پرندگان و تماشای آسمان نیلی ایران می‌تواند لذتی سرشار برای شما داشته باشد.

تالاب سولقان شهرکرد

رودخانه زاینده رود

شاید با شنیدن نام زاینده‌ رود به یاد اصفهان زیبا بیفتید اما سرچشمه این رود، در نزدیکی شهر‌کرد و در دل کوه‌های زاگرس است. شاخه اصلی زاینده رود از کوهرنگ منشا می‌گیرد. آب چشمه دیمه در ادامه به چند رود دیگر می‌پیوندد و مسیر چهارمحال بختیاری را تا اصفهان ادامه می‌دهد. زاینده رود در فلات مرکزی ایران از مراتع و زمین‌های مختلف عبور می‌کند و به آنها حیات می‌بخشد. به همین جهت نام این رود، زاینده رود یا زنده رود گذاشته شده است.

رودخانه زاینده رود

روستای یاسه چای

رفتن به روستاهای قدیمی، حس و حال عجیبی دارد. اگر می‌خواهید حال و هوای قدیم را تجربه کنید به روستای قدیمی یاسه چای سر بزنید. این روستا قدمتی ۸۸ ساله دارد و در نزدیکی زاینده رود قرار گرفته است. در زبان ترکی یاسه به معنی پهن و چای به معنی رودخانه است. روستای یاسه چای به معنی رودخانه پهن است که منظور همان زاینده رود است. در این روستا به علت کمبود زمین، خانه‌ها نزدیک به هم ساخته شده‌اند و تونل‌هایی برای عبور و مرور در زیر بناها ایجاد شده است. بنابراین شاید معماری این روستا کمی برایتان عجیب باشد. اگر در روزهای تابستان به این روستا بروید، جشنواره صنایع دستی را می‌بینید که در آن کشاورزان، محصولات ارگانیک باغ‌هایشان را با قیمتی مناسب به فروش می‌رسانند.

روستای یاسه چای

آبشار زرد لیمه

آبشار بوینه یا همان زردلیمه، یکی از آبشارهای زیبای شهرکرد می‌باشد. اگر شما هم زیبایی و عظمت آبشار را دوست دارید، می‌توانید از این آبشار دیدن کنید. شهرکرد آبشارهای متعددی دارد که از دامنه کوه‌ها جاری شده‌اند. بازدید از آبشار و بودن در طبیعت، روحتان را زنده میکند. امیدواریم در سفرتان به شهرکرد در کنار آبشار زردلیمه، از آب و هوای دلپذیر منطقه و طبیعت زیبایی که دارد، نهایت لذت را ببرید.

آبشار زرد لیمه شهرکرد

گرداب بن

گرداب بن از جاذبه های گردشگری شهرکرد است که در این روزها به استراحتگاهی مفرح تبدیل شده است. این گرداب بر اثر شکاف سنگ‌ها در دامنه کوه به وجود آمده است و از رودخانه‌ای به نام بن سرچشمه می‌گیرد. اگر شما هم عاشق طبیعت هستید و میخواهید روحتان زنده شود، به این گرداب بروید و از طبیعت دست نیافتنی، دشت‌های پرگل و دامنه‌های نیمه برفی آن لذت ببرید. اگر به همراه خانواده یا دوستانتان به این منطقه می‌روید، می‌توانید از امکاناتی مثل آلاچیق، سرویس بهداشتی، سکوی نشیمن، پارک و پارکینگ خودرو استفاده کنید. همچنین قایق سواری بر روی این آبگیر زیبا، یکی از جذاب‌ترین تفریحات در این منطقه به شمار می‌رود.

گرداب بن شهرکرد

رودخانه بازفت

رود بازفت از جاهای دیدنی شهرکرد محسوب می‌شود. این رود که از سرشاخه‌های مهم رود کارون به شمار می‌رود از ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شهرکرد سرچشمه می‌گیرد و به سمت جنوب شرقی روان می‌شود. این رودخانه ۹۵ کیلومتر طول دارد و یکی از بکرترین جاهای دیدنی شهرکرد است. مسیر طولانی این رودخانه به شما این اجازه را می‌دهد تا در مکانی آرام و خلوت اتراق کنید و از بساط پیک ‌نیک در کنار رودخانه لذت ببرید.

رودخانه بازفت شهرکرد

زردکوه

زردکوه از انتهایی‌ ترین قسمت غربی استان چهارمحال و بختیاری تا شرق استان خوزستان امتداد یافته است. این کوهستان حد فاصل دو رود کوهرنگ و بازفت است. از قله های معروف زردکوه می‌توان به شاه شهیدان، زرده، دوزرده، هفت ‌تنان، کلونچین، چری و کینو اشاره کرد. اگر به کوهنوردی علاقه ‌مند هستید و قصد سفر به شهرکرد را دارید، قله شاه شهیدان با ۴۱۵۰ متر ارتفاع گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

زردکوه شهرکرد

منطقه جنگلی فلارد

در همسایگی شهر‌های لردگان، سمیرم و خان میرزا یکی زیباترین مناطق جنگلی ایران واقع شده است. منطقه جنگلی فلارد با ۲۰ هزار هکتار وسعت در ۱۵۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده است. اگر از طعم خاص پسته وحشی لذت می‌برید در محدوده ۱۰ کیلومتری مال خلیفه جنگلی از درختان پسته وحشی خواهید یافت. این میوه به دلیل دارا بودن خاصیتی روغنی، کاربرد های زیادی دارد. بهترین زمان سفر به این منطقه جنگلی اوایل تابستان است.

منطقه جنگلی فلارد شهرکرد

چشمه دیمه

اگر در فصل تابستان قصد سفر به یک جای خنک را دارید، شهرکرد و شهرستان کوهرنگ مقصد مناسبی برای شما است. چشمه دیمه یکی از مکان های دیدنی شهرکرد است که برای رسیدن به آن باید ۱۲۰ کیلومتر از شهرکرد به سمت شهرستان فارسان و شهر چلگرد حرکت کنید. آب خنک این چشمه یکی از مفیدترین آب‌های جهان است که مواد معدنی آن خواص درمانی دارند. جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه از جمله ویژگی‌های آب این چشمه به شمار می‌روند. دشت لاله‌های واژگون کوهرنگ نیز در نزدیکی این چشمه واقع شده است. اما اگر در فصل زمستان به شهر چلگراد سفر‌می‌کنید پیست اسکی چلگرد مکان مناسبی برای تفریح شما است.

در مجموع شهرکرد را می‌توان یکی از آن شهرهای بی‌ادعا و پرجاذبه دانست که کمتر کسی به خودش زحمت بازدید از آن را می‌دهد. اما در صورتی که به این شهرزیبا و پرازدیدنی سفر کنید، دیگر هرگز از آن دل نخواهید کند.

چشمه دیمه شهرکرد

امام ‌زادگان حلیمه و حکیمه خاتون

از دیگر مکان های دیدنی و مذهبی شهر کرد می توان به امازاده های حلیمه و حکمیه خاتون اشاره کرد که در خیابان ولیعصر جنوبی شهرکرد قرار گرفته است. بنای این امازاده در دوران قاجار ساخته شده است، حلیمه و حکیمه خاتون دختران ابراهیم مجاب از فرزندان حضرت موسی بن جعفر (ع) می باشند.

امام زادگان حلیمه و حکیمه خاتون شهرکرد

موسسه حقوقی دادپویان

با بیش از سی وکیل پایه یک دادگستری در تمام موضوعات حقوقی و کیفری به شما مشاوره تلفنی و حضوری میدهند و میتوانید وکالت صفر تا صد پرونده خود را به دادپویان بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *