دیدنیهای بوشهر

دیدنیهای بوشهر

دیدنیهای بوشهر: بوشهر شهری با جاذبه‌های دیدنی بسیار در جنوب ایران و حاشیه خلیج فارس است، شهری بندری که زمانی تجارت دریایی با هند و آفریقا در آن رونق بسیار داشت و تاجران زیادی در آن فعالیت داشتند.

جهت آموزش آشپزی میتوانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

ایجاد بوشهر به دوران ساسانی نسبت داده شده است، اما بوشهر کنونی به دستور نادرشاره افشار بنا گردید. نادرشاه قصد داشت بندری را در جنوب ایران پایه گذاری کند تا به این ترتیب بتواند نیروی دریایی کشور را راه بیندازد.

پس از آنکه به دستور نادرشاه بوشهر بنا گردید، این بندر به مرور رونق بیشتری یافت تا جائیکه به رقیبی قدرتمند برای بندر بصره که آن زمان رونق فراوانی داشت، تبدیل شد. ولی این منطقه قدمت بیشتری دارد، اسناد به دست آمده از ریشهر نشان می دهد که زندگی در این ناحیه از 5 هزار سال قبل جریان داشته است. ریشهر نام منطقه ای در فاصله 3 کیلومتری از شهر بوشهر است.

محدوده بافت قدیمی شهر دارای چهار محله به نام‌های بهبهانی، دهدشتی، شنبدی و کوتی است که در هر محله جاهای دیدنی و عمارت‌های قدیمی با معماری خاص بوشهر را می‌شود دید.

برای مشاهده سایر دیدنیهای شهرهای ایران کلیک کنید.

نقشه بوشهر

عمارت ملک 

عمارت ملک که در فاصله‌ شش کیلومتری بوشهر واقع شده است، یکی از بناهای تاریخی این شهر است که در دوران قاجار ساخته شده و قدمت آن به ۱۰۰ سال می‌رسد. صاحب این عمارت، یکی از تجار و بازرگانان معروف و ثروتمند بوشهر به نام «محمد مهدی ملک التجار» بود. 

جهت طراحی سایت میتوانید با امیر هاشمی در ارتباط باشید.

این بنا که توسط معماران فرانسوی و به سبک ساختمان‌‌های قدیمی در خلیج فارس به نام «بنگله» و با مصالح بومی ساخته شده، در واقع یک مجموعه‌ ساختمانی با بخش‌های مختلفی همچون سالن ملاقات‌های رسمی در طبقه‌ پایین، سالن ضیافت‌ها و مهمانی‌های خصوصی در طبقه‌ بالا، بارو، شاه‌ نشین و اتاق‌ها و ایوان‌های مختلف و نیز حیاط‌های تو در تو است.

این عمارت در سال‌های بعد پس از تسخیر توسط انگلیسی‌ها، به مقر نظامی تبدیل شد.

در اواخر سلطنت رضا شاه از این بنا به عنوان خوابگاه نظامی استفاده می‌شده است. چنانچه در حال آماده‌سازی مقدمات سفر خود برای رفتن به بوشهر هستید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این عمارت تاریخی زیبا را حتما در برنامه‌ سفر خود قرار دهید.

عمارت ملک بوشهر

موسسه حقوقی دادپویان

با بیش از سی وکیل پایه یک دادگستری در تمام موضوعات حقوقی و کیفری به شما مشاوره تلفنی و حضوری میدهند و میتوانید وکالت صفر تا صد پرونده خود را به دادپویان بسپارید.

عمارت گلشن 

عمارت گلشن یکی از بناهای تاریخی دوره‌ی قاجار است که در یکی از محله‌های قدیمی به نام محله‌ی بهبهانی واقع شده است. این بنا که حدود ۱۷۰ سال پیش و به سبک معماری «بیت میلانی» ساخته شده است، یکی از جاهای دیدنی بوشهر و از جاذبه‌های گردشگری آن محسوب می‌شود که در نوع خود منحصربه‌فرد است. پیشنهاد می‌‌کنیم در سفر خود حتما به آن سر بزنید. 

عمارت گلشن دارای سه طبقه است که طبقه‌ اول شامل آشپزخانه، آب انبار، محل اقامت خدمه، حمام و دستشویی بود و طبقات دوم و سوم نیز جهت سکونت، پذیرایی از مهمانان و انجام امور تجاری و بازرگانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در این عمارت چهار پله‌ مارپیچی به سمت پشت‌ بام وجود دارد.

یک حیاط در مرکز این عمارت قرار دارد و اتاق‌های اطراف این حیاط با درهای چوبی زیبایی به هم مرتبط می‌شوند. اکثر این اتاق‌ها پنج در دارند. صاحب این عمارت مسکونی تجاری تاجر معروفی به نام گلشن بود. بعدها این عمارت توسط تاجر بوشهری دیگری به نام محمدرضا کازرونی خریداری گردید و در حال حاضر در اختیار میراث فرهنگی و گردشگری قرار دارد.

عمارت گلشن بوشهر

کوه نمکی جاشک 

کوه نمکی یا گنبد نمکی جاشک که در فاصله‌ ۱۴۴ کیلومتری بندر بوشهر و در حد فاصل دو شهرستان دشتی و دیر واقع شده است، یکی از زیباترین و در عین حال فعال‌ترین کوه‌های نمکی در ایران و خاورمیانه است. رنگ سفید نمک‌های این کوه منظره‌ی بسیار زیبا شبیه به یک کوه برفی ایجاد می‌کند. در این کوه پدیده‌های منحصربه‌فردی وجود دارد که آن را به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی بوشهر برای گردشگران‌ است. 

اگر عاشق طبیعت هستید بازدید از این مکان را از دست ندهید. از جمله‌ این پدیده‌ها می‌توان به یخچال‌های نمکی در کناره‌های گنبد‌، آبشارهای زیبای نمکی که در مسیر طبیعی جریان آب گنبد به وجود آمده‌اند، غارهای نمکی که بر اثر حل شدن رسوبات نمکی ایجاد شده و در درون آن‌ها قندیل‌ها و بلورهای زیبای نمکی خودنمایی می‌کند.

پدیده‌ی تماشایی فرسایش پنجه‌ای که بر اثر فرسایش آبی نمک ایجاد شده، پدیده‌ تخت دیو که به دلیل تفاوت در میزان فرسایش‌ پذیری به صورت ستون‌هایی در بین نمک‌های گنبد ایجاد شده است‌، و کانی‌ها و بلورهای نمکی به رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای، سفید، مشکی، نارنجی و زرد اشاره نمود.

کوه نمکی جاشک بوشهر

گور دختر 

گور دختر یک آرامگاه سنگی است که در شهرستان دشتستان در استان بوشهر واقع شده است. ساخت این آرامگاه به زمان هخامشیان برمی‌گردد. بسیار شبیه به مقبره‌ کوروش، اما کوچکتر از آن است. 

این بنا از تخته‌ سنگ‌های بزرگ و به شکل مستطیل ساخته شده، تخت سنگ‌ها به صورت کاملا ابتدایی برش داده شده‌ و به وسیله‌ی بست‌های فلزی توکار به یکدیگر متصل شده‌اند.

مانند دیگر بناهای زمان هخامنشیان، در ساخت این مقبره نیز از هیچ ملاتی استفاده نشده است. 

در مورد این آرامگاه نظرات متعددی وجود دارد. آرامگاه مادر کوروش یا آتوسا، ماندانا، خواهر کوروش، دختر کوروش و… از جمله حدس‌ها و گمانه‌زنی‌هایی‌ است که در مورد این بنا وجود دارد. این آرامگاه چند هزار ساله یکی از نقاط جالب گردشگری در بوشهر است که می‌توانید از دیدن آن لذت ببرید.

گور دختر بوشهر

قلعه نصوری 

قلعه‌ تاریخی نصوری در شهرستان کنگان و در شهری به نام بندر طاهری (بندر سیراف) در استان بوشهر واقع شده است. این قلعه یکی از بهترین جاهای دیدنی بوشهر است که حدود ۱۸۰ سال پیش و در اوایل دوران قاجار، به دستور شیخ جبار نصوری ساخته شد و با نام «قلعه‌ شیخ» نیز شناخته می‌شود.

در ساخت قلعه از سنگ‌های بزرگ و گل و گچ استفاده شده‌ است. دارای یک در بزرگ چوبی و کنده‌کاری شده در ورودی است. پس از در ورودی، یک هشتی وجود دارد که با گذشتن از آن وارد حیاط بیرونی می‌شوید و از آنجا به بخش‌های مختلف قلعه دسترسی خواهید داشت. از دیگر ویژگی‌های این قلعه، گچ‌بری‌های زیبا به شکل پرندگان، گل و شاخه و برگ و نقش‌های دیگر است که بر جذابیت آن می‌افزاید.

قلعه نصوری بوشهر

کوه پَدری (پردیس) جم 

کوه پَدری یا پردیس در شهرستان جم در استان بوشهر قرار دارد. این کوه از دور به شکل یک پوزه است. افسانه‌ها، باورها و روایات مختلفی در میان مردم محلی ناحیه‌ جم، در مورد این کوه که یکی از جاهای دیدنی بوشهر است، وجود دارد.

از جمله اینکه، آتشکده‌ای که در قله‌ این کوه قرار دارد، زادگاه و مکان غسل تعمید پدر جمشید پیشدادی (از پادشاهان اساطیری ایرانی) است و یا اینکه وجود دیوارهای بزرگ و صیقل‌ یافته‌ در بخش‌های مختلف کوه‌های ناحیه‌ جم، که به زبان بومی به آن چرم آینه می‌گویند و پیدا شدن تکه‌های کوچکی از شیشه‌ سیاه در زیر این چرم آینه‌ها، تصدیقی بر فرضیه‌ پادشاهی جمشید در این ناحیه است. 

بر اساس نشانه‌های موجود در این آتشکده، این باور وجود دارد که کوه پدری از اولین مکان‌هایی بوده که در آن نفت سوزانده شده است. گذشته از این افسانه‌ها، روایات و باورها، آنچه توسط محققان تصدیق می‌شود آن است که این کوه سالیان طولانی مکانی برای زندگی بوده است.

آثار خانه‌ها و سازه‌های مختلف در کوه موجود است و حتی می‌توان آن را به دوران اساطیری نیز نسبت داد. همچنین این کوه به دلیل اشراف بر خلیج فارس، در زمان هخامنشیان، ساسانیان و آل بویه از اهمیت به سزایی برخوردار بوده است.

این منطقه علاوه بر سابقه‌ی تاریخی، در شمار نواحی خوش آب و هوای جنوب ایران قرار دارد که می‌توانید در کنار بازدید از این ناحیه‌ی باستانی، از آب و هوای خوب آن نیز بهره‌مند شوید.

کوه پَدری (پردیس) جم بوشهر

خلیج نایبند 

خلیج نایبند به بخشی از آب‌های خلیج فارس گفته می‌شود که بین نخل تقی، عسلویه، بید خون و هاله قرار گرفته است. این خلیج دارای سواحل خوش‌ رنگ، زلال و بسیار زیباست.

خلیج نایبند، هم سواحل ماسه‌ای و هم سواحل صخره‌ای دارد که ارتفاع این صخره‌ها بین ۱ تا ۱۰ متر است. نیز بکر بودن این سواحل و سکوتی که در آن حکم فرماست، آرامش عمیقی را برایتان به ارمغان خواهد آورد و می‌توانید ساعاتی را به دور از هیاهو و سر و صدا در سواحل این خلیج بگذرانید.

این منطقه همچنین با پوشش گیاهی زیبا و تنوع جانوری بی نظیری که دارد یکی از زیباترین جاهای دیدنی بوشهر است که حتما از بودن در آن لذت خواهید برد.

خلیج نایبند بوشهر

ساحل ریشهر 

ریشهر نام ناحیه‌ای باستانی در ساحل خلیج فارس است که در فاصله‌ هشت کیلومتری از بوشهر واقع شده است. این منطقه دارای تاریخی بسیار کهن است. براساس اشیاء، بناها و کتیبه‌های کشف شده در این ناحیه، گفته می‌شود که قدمت آن به هزاره‌ی سوم تا هزاره‌ اول پیش از میلاد می‌رسد. 

آجر نوشته‌های ایلامی نشان می‌دهد که این منطقه در آن زمان «لیان» نامیده می‌شده و یکی از بخش‌های مهم ارتباطی بین تمدن‌های شرقی و غربی به شمار می‌رفته است. علاوه بر جذابیت تاریخی ریشهر، وجود ساحل شنی و عمق کم آب باعث می‌شود که بتوانید در این منطقه‌ زیبا، شنا و استراحت کنید، به تماشای غروب زیبای خورشید بنشینید و از سفر خود نهایت استفاده را ببرید.

ساحل ریشهر بوشهر

روستای بندو عسلویه 

روستای بَندو، که اسم خود را از «بَند» به‌ معنای سد گرفته، یکی از این دهکده‌های دیدنی است. از نمودهای سنت در این روستا، استخرهای آبی است که محلی‌ها به آن «برکه» می‌گویند، برکه‌هایی که آب شرب روستا را تامین می‌کنند و در نوع خود، از معماری زیبا و دل‌انگیزی برخوردارند. 

جز اقلیم کویری و آسمان کاملا صاف و آبی، این روستا از حیث جاذبه‌های تاریخی هیچ کمبودی ندارد و قدمت برخی از جاذبه‌های آن، حتی به زمان ساسانیان می‌رسد. از جملۀ این جاذبه‌ها، یکی آبگیر ساسانیان است که قدمت آن از نامش برمی‌آید و دیگری سد رباط که ذکرش گفته شد.

همچنین این روستا جاذبه‌های معنویِ زیادی هم دارد و اگر از بخت بلند، هنگام ورودتان به روستا عروسی‌ای در حال برگزاری باشد، قدمتان را به عروسی گرامی می‌دارند و آنجا می‌توانید از نوای «نی‌انبان»، ساز محلی، و نیز از دیدار دل‌انگیز رقص‌ها و آیین‌های سنتی عروسی بهره روحی ببرید.

سفر به این روستا فرصتی یگانه، هم برای دیدن بافت سنتی روستایی و هم برای بازدید از برخی از قدیمی‌ترین آثار به‌ جا مانده از ایران پیش از اسلام است. 

روستای بندو عسلویه

روستای کلات عسلویه 

کلات، روستایی از توابع بخش دلوار در شهرستان تنگستان استان بوشهر ایران است. این روستا از غرب به دریای خلیج فارس از شرق به کوه‌های مند از جنوب به روستای هدکان از شمال به روستای کری ختم می‌شود.

کلات روستایی با قدمتی دیرینه است. فاصله روستا تا مرکز استان بوشهر حدود ۷۵ کیلومتر می‌باشد. گویش مردمان این روستا گویش دشتی یا دشتیاتی است و تمام اهالی شیعه مذهبند. آب و هوای این منطقه گرم و مرطوب می‌باشد.

روستای کلات در مسیر ساحلی استان بوشهر بعد از روستاها و بنادر دلوار، محمدعامری، باشی، دل آرام، بوجیکدان، بربو، رستمی، گاهی، ابوالخیر، عامری، خورشهاب، بنجو، سالم آباد، کری، کلات، هدکان، چاه پهن قرار دارد. شغل اکثر افراد در این روستا صیادی و تجارت با کشورهای اسلامی حاشیه خلیج همیشه فارس است.

از مناطق گردشگری و توریستی آن که کنار دریا واقع شده‌اند به نامهایی چون خنیا ، مهره و سرپوزه می‌توان اشاره کرد. از مناطق دیگر که بیشتر جنبه تاریخی دارند، بتیه، تُل سفری، نودرار، سارخره، پیره را می‌توان نام برد. وجود امامزاده بی بیا (بی بی حلیمه خاتون) در این روستا که مردم این روستا اعتقاد خاصی به آن دارند چهره خاصی با گنید سبز رنگش به روستا بخشیده است.

روستای کلات عسلویه

پادکست جنایی دادپویان

اولین و تنها پادکست جنایی ایران که روایت کننده پرونده های جنایی و حقوقی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است. تمام اپیزودها واقعی هستند. اگه دلشو ندارین، گوش ندید.

مسجد جامع بردستان 

مسجد جامع بردستان بوشهر یکی از اولین مساجدی به شمار می‌آید که در این شهر زیبا، گرم و باصفا ساخته شده است. جالب است بدانید که براساس تحقیقات انجام شده، قدمت مسجد جامع بردستان که یکی از جاهای دیدنی مهم بوشهر محسوب می‌شود، به قرون ابتدایی اسلام باز می‌گردد.

با این تفاسیر، می‌توان گفت که این مسجد حداقل حدود هزار سال عمر دارد. ظاهر این مسجد آسیب بسیار زیادی دیده و همانند گذشته زیبا و دلفریب نیست. اما با این حال، نسبت به یک بنای هزار ساله، در برابر تاریخ بسیار خوب مقاومت کرده.

این مسجد دارای معماری ایرانی اسلامی است و گچ بری‌های بسیار زیبایی دارد. در سفر به بوشهر حتما به این مسجد سری بزنید تا با تاریخ این مرز و بوم بیشتر آشنا شوید.

مسجد جامع بردستان بوشهر

قلعه خورموج دشتی 

قلعه خورموج دشتی یکی از جاهای دیدنی بوشهر محسوب می‌شود که در گذر تاریخ به دست فراموشی سپرده شده است. این قلعه زیبا که در شهرستان دشتی واقع شده، ظاهری شبیه به قلعه‌های دوره سلجوقی و ساسانی دارد. اما جالب است بدانید که معماران برتر دوره قاجار، این بنا را بر اساس معماری آن دوران طراحی کرده‌اند.

با وجود اینکه قلعه خورموج در حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد، اما از آن همه عظمت و جلال، تنها یک برج سه طبقه باقی مانده است. متاسفانه در دوران پهلوی اول، ارتش این بنا را تصرف کرد و در این زمان آسیب زیادی به آن وارد شد.

تیر آخر را هم شهرداری موقت منطقه به این قلعه وارد کرد و برای ساخت ساختمان جدید شهرداری، آن را به صورت کامل تخریب نمود. امروزه از آن همه زیبایی و عظمت، یک برج سه طبقه باقی مانده که مورد توجه بسیاری از گردشگران واقع می‌شود. شما نیز در سفر خود به بوشهر می‌توانید از این برج بازدید کنید و کنار آن یک عکس یادگاری بگیرید.

قلعه خورموج دشتی بوشهر

قبر جنرال 

شاید با دیدن قبر جنرال که یکی از جاهای دیدنی بوشهر محسوب می‌شود، تصور کنید که این بنا چیزی جز یک برج آجری بسیار کوتاه و فرسوده نیست. اما این قبر یک آرامگاه به سبک «آبلیسک» است که قدمت آن به دوران قاجار و حمله انگلیس‌ها به ایران باز می‌گردد. در آن دوران، ایران مورد تاخت و تاز انگلیس‌ها قرار گرفت.

اما بومیان با غیرت جنوب ایران، از خاک کشور دفاع کردند و بسیاری از سربازان انگلیسی را به هلاکت رساندند. پس از اینکه یکی از جنرال‌های انگلیسی به دست مردم بوشهر کشته شد، برای او یک مقبره ساختند.

پس از خروج انگلیسی‌ها از ایران، مردم این مقبره را به نشان پیروزی خود نگه داشتند. امروزه این قبر تبدیل به یکی از جاهای دیدنی بوشهر شده و گردشگران کنار آن عکس یادگاری می‌گیرند تا به یاد داشته باشند که هیچ کس نمی‌تواند به این خاک تجاوز کند.

قبر جنرال بوشهر

موزه رئیسعلی دلواری 

رئیسعلی دلواری یکی از جنگجویان تنگستانی بود که به آزادی ایران از دست اشغال‌گران انگلیسی کمک کرد. امروزه، خانه رئیسعلی دلواری تبدیل به موزه شده تا همه از رشادت‌های مردم این مرز و بوم و فرهنگ بومیان منطقه بوشهر آگاه شوند. ساختمان این موزه که به دوران قاجار باز می‌گردد، بارها و بارها بازسازی شده و امروزه یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی بوشهر محسوب می‌شود.

از همان لحظه که پای خود را به موزه رئیسعلی دلواری می‌گذارید، حال و هوای دوران جنگ جهانی اول و زمان اشغال ایران به دست انگلیس‌ها را به خود خواهید گرفت. سلاح‌های زنگ‌زده‌ای که به همان دوران باز می‌گردند، در ویترین‌های شیشه‌ای قرار گرفته‌اند و برای بسیاری از بازدید کنندگان جذابیت زیادی دارند.

در این موزه شما می‌توانید حتی وصیت‌نامه رئیسعلی دلواری را مشاهده کنید. بازدید از این موزه حین سفر به بوشهر شدیدا توصیه می‌شود زیرا با این کار با تاریخ و فرهنگ مردم باغیرت جنوب کشور بیشتر آشنا خواهید شد.

موزه رئیسعلی دلواری بوشهر

آب انبار قوام 

آب انبار‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی مردم مناطق گرم و کویری کشور محسوب می‌شدند. در دورانی که خبری از آب لوله کشی نبود، مردم از آب انبار به عنوان مخزن آب شرب استفاده می‌کردند. اما در بخش‌های گرمسیری کشور همانند بوشهر، ساخت آب انبار نیاز به مهندسی بسیار خاصی داشت تا آب تبخیر نشود.

به همین خاطر آب انبار‌ها را در دل زمین و درون خاک می‌ساختند تا آب در خنک‌ترین حالت ممکن قرار داشته باشد. آب انبار قوام بوشهر نیز از این قاعده مستثنی نیست. قدمت این آب انبار به دوران قاجار باز می‌گردد و یکی از جاهای دیدنی بوشهر محسوب می‌شود. شما نیز بهتر است برای درک فرهنگ و سختی زندگی مردم جنوب در دوران قاجار، حتما سری به این آب انبار تاریخی بزنید.

البته باید بدانید که تنها قسمتی از این آب انبار روی زمین قرار دارد و قابل رویت است اما این تنها همانند نوک کوه یخ می‌ماند. بخش اصلی زیر خاک قرار گرفته و امروزه تبدیل به یک رستوران سنتی شده و کاملا مورد بازسازی قرار گرفته است.

آب انبار قوام بوشهر

دژ برازجان 

دژ برازجان یکی دیگر از جاهای دیدنی بوشهر به حساب می‌آید. این دژ را با نام کاروانسرای مشیرالملک نیز می‌شناسند. ساختمان اصلی این دژ، بنایی مستحکم و بزرگ است که در میدان اصلی شهر برازجان قرار دارد. قدمت این کاروانسرا به دوران قاجار باز می‌گردد. دژ برازجان در سال ۱۲۵۰ خورشیدی به دست فردی با نام حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی بنا شد.

وی یکی از نیکوکاران وقت شیراز بود. او توانست این دژ را با هزینه ۴۰هزار تومان بنا کند. البته در آن دوران ۴۰هزار تومان مبلغ بسیار چشم‌گیر و بسیار زیاد بود. این دژ مجموعاً ۴ برج دارد و دارای ۶۸ اتاق است. معماری این دژ به دست فردی با نام حاج محمد شیرازی انجام شده است. خوشبختانه دژ برازجان آسیب کمی در طول تاریخ دیده است و ظاهری نسبتاً سالم دارد. 

دژ برازجان بوشهر

عمارت کازرونی 

عمارت کازرونی را می‌توان یکی از زیباترین جاهای دیدنی بوشهر دانست. این عمارت یکی دیگر از یادگار‌های دوران قاجار است. عمارت کازرونی در یکی از قدیمی‌ترین محلات بوشهر، یعنی محله بهبهانی قرار دارد. مالک این عمارت بزرگ فردی با نام محمدرضا کازرونی بوده است. وی یکی از تاجران به‌ نام و مشهور بوشهر به حساب می‌آمد. از نظر ویژگی‌های معماری می‌توان گفت که این عمارت دارای خواص بومی و اقلیمی است.

عمارت کازرونی به دو بخش تابستانی و زمستانی تقسیم می‌شود. وجود ایوان بزرگ، یکی از مشخصه‌های مهم معماری سنتی منطقه به حساب می‌آید. خوشبختانه این خانه به‌خوبی بازسازی شده است و نام آن در فهرست آثار ملی ایران نیز به چشم می‌خورد. به همین خاطر بازدید از آن می‌تواند خاطره‌ای فراموش‌ نشدنی در سفرتان باشد.

عمارت کازرونی بوشهر

عمارت امیریه 

عمارت امیریه بوشهر یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی این شهر به حساب می‌آید که آن را با نام عمارت طاهری نیز می‌شناسند. ساختمان اصلی این عمارت یک بنای ۲طبقه است که قدمت آن نیز به دوران قاجار باز می‌گردد. در ابتدا این ساختمان را به‌عنوان بلدیه یا شهرداری بنا کردند و بعدها به موزه مردم‌شناسی این شهر تبدیل شد.

این عمارت به دست حکمران کل بنادر و جزایر خلیج همیشه فارس، یعنی احمد خان دریا بیگی در سال ۱۳۱۷ احداث شد. در دوران حکومت پهلوی اول، از این ساختمان به‌عنوان بلدیه یا همان شهرداری استفاده می‌کردند. سید حسین سیادت، شهردار وقت بوشهر، در آن زمان داخل همین ساختمان به شهر خدمت می‌کرد. در حال حاضر این عمارت به موزه مردم‌ شناسی بوشهر تبدیل شده است. پس با بازدید از آن می‌توانید بیشتر با فرهنگ و تاریخ مردم این شهر آشنا شوید.

عمارت امیریه بوشهر

خانه قاضی بوشهر 

خانه قاضی یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی بوشهر به حساب می‌آید. همان طور که مشاهده کردید، اکثر جاهای دیدنی این شهر به دوران قاجار تعلق دارد، اما خانه قاضی بوشهر متعلق به دوران زندیه است. تزئینات گچبری این خانه تاریخی دارای اشکال گل و بوته است. در کنار درب ورودی آثار مقرنس‌کاری به چشم می‌خورد.

روی پنجره‌ها منبت‌ کاری شده است و درون آن‌ها از شیشه‌های رنگی استفاده کرده‌اند. این خانه به خانواده قاضی تعلق دارد. شاید از دیدن فعلی که در جمله قبل استفاده کردیم، دچار تردید شده باشید. در حقیقت این خانه نسل در نسل طی صدها سال به خانواده قاضی تعلق داشته و هنوز هم به همین خانواده تعلق دارد، خانه قاضی در فهرست آثار ملی ایران نیز به چشم می‌خورد و یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی بوشهر به حساب می‌آید.

خانه قاضی بوشهر

موسسه حقوقی دادپویان

با بیش از سی وکیل پایه یک دادگستری در تمام موضوعات حقوقی و کیفری به شما مشاوره تلفنی و حضوری میدهند و میتوانید وکالت صفر تا صد پرونده خود را به دادپویان بسپارید.

کاخ بردک سیاه 

کاخ بردک سیاه قدیمی‌ترین اثر تاریخی در تمام بوشهر است که ارزش تاریخی بسیار بسیار زیادی دارد. این کاخ در حقیقت همان کاخ زمستانی داریوش اول است و قدمت آن به ۲،۵۰۰ سال پیش و دوران هخامنشیان باز می‌گردد. متأسفانه آثار بسیاری از این کاخ تابستانی به جای نمانده است. با وجود این، کارشناسان توانسته‌اند تا ظاهر کاخ را تا حدود بسیاری شبیه‌سازی کنند.

تالار مرکزی کاخ دارای ۱۰ ستون است و شباهت بسیاری به کاخ معروف آپادانای شوش دارد. در حقیقت به همین خاطر بسیاری تصور می‌کنند که این کاخ الگوبرداری شده از کاخ آپادانا است. طی حفاری‌های انجام شده، چندین مجسمه که مربوط به شاهزادگان هخامنشی است، از این محوطه یافت شده است.

همچنین قطعات دیگری همانند خجر زنانه، قطعات سنگین طلا و کتیبه‌ای به خط میخی و بابلی نو نیز در این منطقه یافت شده‌اند. این کاخ در ۱۲کیلومتری برازجان و بین نخلستان‌های روستای درودگان قرار دارد.

کاخ بردک سیاه بوشهر

معبد پوزئیدون (خدای دریا) 

در جزیره خارک معبدی وجود دارد که ساختمان آن به یونانیان منسوب است و از تاریخ احداث آن اطلاعات صحیحی در دست نیست. در عهد ساسانیان بر روی بقایای این معبد آتشکده زرتشتی بنا شد. پس از شکست ایرانیان از اعراب و رواج اسلام این آتشکده به صورت مسجد در آمد و در داخل آن محرابی در جهت کعبه تعبیه شد.

معبد پوزئیدون بوشهر

قلعه هلندی ها 

قلعه هلندی ها در شمال شرقی جزیره خارک قرار دارد این قلعه سابقا برج و باروی داشته که اکنون از بین رفته است. در سال ۱۷۴۸ میلادی مقارن با حکومت دوره صفوی که ایران مورد حمله افاغنه قرار گرفت, هلندی‌ها پس از تعطیلی دارالتجاره بندرعباس، جزیره خارک را مرکز خود قرار دادند و این قلعه را احداث کردند. این قلعه به وسیله (بارون کینپ هاوزن) در سال ۱۷۴۷ بنا گردیده و به قلعه هلندی‌ها معروف است.

قلعه هلندی ها بوشهر

قلعه زائر خضر خان 

این قلعه در شمال منطقه اهرام واقع شده و به خضر خان تنگستانی منسوب است و در حال حاضر نیز از اعقاب و فرزندان او در آن سکونت دارند. این قلعه در زمان جنگ انگلیس و ایران در بوشهر مورد استفاده قرار گرفت و جای اصابت گلوله توپ به برج غربی آن هنوز هم باقی است. قلعه مشتمل بر چهار برج و بارو و قلعه میانی می باشد، قلعه همچنین دارای تاسیسات خصوصی برای ساکنین آن می باشد. ساختمان قلعه از خشت خام و گل ساخته شده است.

قلعه زائر خضر خان بوشهر

آبگرم اهرام (آب باد اهرام) 

این چشمه در نزدیکی شهر اهرام و در ۶۳ کیلومتری جاده بوشهر به طرف بندرعباس قرار دارد و حدود ۲ کیلومتر مسیر فرعی خاکی تا رسیدن به مظهر چشمه فاصله دارد.

چشمه از شکاف سنگ‌های رسوبی مارنی و گچی از زمین خارج می‌شود و آب آن در ردیف آب‌هایی با بارهای منفی و مثبت مختلف و گرم است. این چشم دو استخر زنانه و مردانه دارد که در چند سال اخیر توسط جهاد سازندگی احداث شده است و آب گرم توسط یک کانال از سرچشمه به استخر ها هدایت می شود.

آبگرم اهرام بوشهر

آب گرم میر احمد 

این چشمه در ۷۷ کیلومتری مسیر جاده اهرم به خورموج قرار دارد که با یک کیلومتر جاده خاکی به مظهر چشمه می رسد. آب آن از دامنه کوه و از شکاف سنگ‌های مارنی و گچی از زمین خارج می‌شود. عامل تشکیل این چشم ساختار تکتونیکی است و آب آن در ردیف آب‌های با کاتیون ها و آنیون های مختلف گرم است.

آبدهی چشم بسیار بالاست. سفره آب این چشم بسیار وسیع است و تمام زمین های اطراف آن بر روی این سفره قرار می‌گیرند. در حال حاضر دارای دو استخر زنانه و مردانه است .

آب گرم میر احمد بوشهر

آبگرم دالکی برازجان

این چشمه در ۱۸ کیلومتری شهر برازجان به سمت کازرون، بین روستای دالکی و شهر برازجان قرار دارد. آب چشمه در دامنه کوه از نقاط مختلف زمین و از شکاف سنگ‌های که از مارن و گچ تشکیل شده اند، خارج می شود. آب در موقع خروج سطح زیادی را می پوشاند و نهر نسبتاً بزرگی را به وجود می‌آورد و به طرف غرب جریان می‌یابد.

از آب این چشمه استفاده خاصی به عمل نمی‌آید. قسمتی از آن تبخیر و بقیه داخل رودخانه می شود. آبگرم دالکی در کنار جاده واقع شده و آبدهی آن نسبتاً زیاد( ۱۸ لیتر در ثانیه) می باشد و از خواص درمانی برخوردار است که در ردیف آب‌های سولفات کلسیم کلر و سدیم و گوگردی و نیز دارای منیزیوم گرم است.

آبگرم دالکی برازجان بوشهر

رودخانه دالکی 

رودخانه دالکی به طول ۲۲۵ کیلومتر، از ارتفاعات دشت ارژن در غرب شیراز سرچشمه گرفته و سپس به سمت کازرون جریان می‌یابد. این رود پس از طی مسیری طولانی و دریافت ریزابه‌های فراوان، وارد شهرستان دشتستان استان بوشهر شده و سپس به رود شاپور پیوسته و رود حله را تشکیل می‌دهد.

این رود در نهایت در شهرستان گناوه، به خلیج فارس می‌ریزد. رود دالکی در قسمت‌های شمالی برازجان، باغ‌ها و نخلستان‌های وسیعی را مشروب می‌سازد و به واسطه کیفیت مناسب آب، استفاده‌های بسیاری در زمینه کشاورزی از آن می‌شود.

آبگرم دالکی بوشهر

غار تاریخی چهل خانه برازجان 

در شمال سعدآباد از توابع برازجان رودخانه شاپور از بین صخره های سنگی و لایه شن و ماسه متراکم عبور می کند. در دو سمت کمرکش این صخره ها تعداد زیادی دخمه به صورت اتاقک های کوچک کنده شده است. دخمه های سمت راست رودخانه به صورت مجتمع در کنار هم قرار گرفته اند و تعداد آنها از دخمه‌های سمت چپ رودخانه بیشتر است. دخمه های سمت چپ رودخانه هم از نظر تعداد کمتری دارند و هم به طور پراکنده اند.

در ایوان جلوی اتاق ها محل عبور و نشستن و شاید محلی برای دفاع تعبیه شده است. از هر راهرو به درون اتاق و راهرو دیگر راه هایی کنده شده است. همچنین برای رسیدن به قسمت پایین آن و دسترسی به آب رودخانه، آثار پلکان های مصنوعی ساخته شده از سنگ و گل دیده می‌شود. 

در بالای ردیف سوم اتاقک ها بر فراز یک اتاق آثار تیشه حجاری که در تزیین سنگ خارا به کار می رفت باقی مانده است محل یک کتیبه سنگی چهارگوش نیز که در طول پیشانی سردر بیرونی غار هک شده، مشهود است. ستون‌های انفرادی نیز بین فضاهای دخمه های بزرگتر قرار گرفته اند که از جنس خود صخره و یکپارچه از آن تراشیده شده اند.

بدیهی است این ستون‌ها به منظور تزیین و یا تنوع در فضا ایجاد شده‌اند. این دخمه ها از درون به هم متصل هستند و هر یک از اتاق ها طاقچه ها و آب راه هایی نیز کنده شده است. چهل خانه همانطوری که از اسمش پیداست به معنی وجود چهل خانه در این مکان است. با مطالعاتی که راجع به این دخمه ها در نقاط مختلف ایران انجام گرفته، احتمال می‌رود که آنها از نوع دخمه های تدفینی دوره های مادی و ساسانی باشند.

غار تاریخی چهل خانه برازجان

بندر گناوه 

بندر گناوه در ساحل خلیج فارس بین بندر بوشهر و دیلم واقع شده است. شهر گناوه کنونی در جنوب گناوه قدیم بنا شده است. از گناوه قدیم نقاطی باقی مانده است که امروزه به نام‌های تیرسول ( شن فشرده) تل گنبد،تا گوری، تل مناره و بالاخره تل امامزاده خوانده می شود.

در ویرانه های اطراف گناوه، گوپال (گل پخته استوانه ای شکل به صورت سفال زرد یا سرخ رنگ که از آن را به عنوان گلوله یا منجنیق بر سر دشمن می ریختند) فراوان به چشم می‌خورد. 

در حال حاضر از گناوه قدیم جز آثار سنگ ها و پی های مدفون در زیر خاک و بعضی بازمانده طاق نماهای سنگی ضربی آثاری مشهود نیست. گهگاه در درون گودالها، و حفره‌ها و در زیر پی های امارت ویرانه سکه‌ها و دست افزارها و مصنوعات سنگی و سفالی یافت می شود. نام این بندر در کتاب های قدیمی به صورت گنابا، گنفه، جنایه و جنابا هم آمده است.

بندر گناوه

قلعه گوری 

در سمت مشرق بقایای گناوه قدیم، تپه آکنده از گل و مصالح ساختمانی و سفال با بقایای پی و دیوار در گوشه و کنار و اطراف آن به نام تل گوری و قلعه گوری وجود دارد. تپه اصلی حدود ۲۵ متر طول دارد و عرض آن از ۱۰ تا ۱۵ متر میرسد. در سمت غربی آن راس تپه آشکار است و آثار ساختمانی دیده می شود.

قلعه گوری بوشهر

مقبره بی بی مریم 

در شرق محل بابا علیشاه گناوه، مقبره کوچکی زیارتگاه مردم به خصوص زنان این شهر است که آن را ((بی مره )) یا ((بی بی مریم )) هم می نامند. گنبد این مقبره ابتدایی و از گل و گچ ساخته شده است. مدخل مقبره سوراخی است که به درون یک گودی فرو می رود، در درون این گودی مقبره کوچک که روی آن سنگ مکعب شکلی به ابعاد ۳۰×۳۰×۴۰ سانتی متر نهاده شده است قرار دارد که در ازای آن یک متر است.

خطوط منقوش بر سنگ کوفی مربوط به قرن هشتم یا نهم هجری است که خواندن آنها بسیار مشکل است، زیرا درون مقبره خیلی تاریک است وقسمت های مهمی از سنگ محو شده است. 

واژه بی مره یا بی بی مریم ذهن را به نام قدیمی خلیج فارس در زبان آشوری قدیم نیز معطوف می سازد و شاید نام قدیمی (بی مره تو) برای خلیج فارس در زمان دریانوردان آشوری و ارتباط دریایی سواحل شمالی خلیج فارس با مردم آشور و بابل در بین النهرین با واژه مره در زیارتگاه بی مره گناوه ربطی داشته باشد.

سبک مقبره از جهت توجه به تاریخ ساکنین قدیمی گناوه ارزنده و قابل توجه و نگهداری است. تغییر نام بی مره به بی بی مریم زنان این بند را به زیارت این قبر راغب می کند و به آن دخیل می بندد و نذور می فرستند.

مقبره بی بی مریم بوشهر

پارک ساحلی آب شیرین کن 

اگر به عمارت ملک رفتید، حتما سری هم به پارک ساحلی آب شیرین کن بزنید. قسمتی از این پارک بسیار زیبا، جزو منطقه نظامی است ولی با این حال امکان بازدید وجود دارد. همچنین می‌توانید بعد از بازدید عمارت ملک و گشت‌ و گذار در این پارک بی‌نظیر، در رستوران سنتی و کافی شاپ موجود در پارک به استراحت پرداخته و غذاهای لذیذ بوشهر را امتحان کنید.

پارک ساحلی آب شیرین کن بوشهر

پارک ساحلی نخل تقی 

پارک ساحلی نخل تقی بزرگترین دهکده و پارک ساحلی جنوب کشور است که در منطقه نخل تقی عسلویه افتتاح شده است. پارک ساحلی نخل تقی جایگاه مهم و با ارزشی در توسعه اقتصادی منطقه ایفا خواهد کرد. این دهکده‌ گردشگری به ‌دلیل داشتن امکانات تفریحی و رفاهی متنوع و متعدد، گردشگران و مسافران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.

دهکده گردشگری خلیج فارس نخل تقی، از جاذبه‌های این شهر بندری به شمار می‌رود. این پارک با مساحت حدود ۱۶ هکتار، بزرگ‌ ترین پارک ساحلی جنوب ایران است که در ابتدای سال ۱۳۹۸ به بهره‌ برداری رسید. نخل تقی با داشتن امکانات تفریحی و رفاهی متنوع و متعدد به یکی از مکان‌های تفریحی گردشگران، مردمان محلی و به‌ ویژه کارکنان صنایع پارس جنوبی در این منطقه تبدیل شده است.

نخل تقی در گذشته بندری کوچک بود که امروزه به یکی از شهرهای عسلویه تبدیل شده است. مسافران زیادی برای خرید از بازار بزرگ کالاهای خارجی یا ته لنجی به این بندر سفر می‌کنند. اگر به شهر نخل تقی سفر کردید، بد نیست به بازار قدیم و خیابان جمهوری کنار آن که به بازار ته لنجی یا بازار عرب‌ها معروف است، سر بزنید. بازار محلی نخل تقی نیز روزهای سه‌شنبه در انتهای بلوار پارک ساحلی برپا می‌شود.

پارک ساحلی نخل تقی

موزه دریانوردی خلیج فارس 

اگر اهل موزه‌گردی و تماشای آثار جذاب و قدیمی هستید، پس موزه دریانوردی خایج فارس را به هیج عنوان از دست ندهید. محل این موزه شامل ساختمان کنسولگری و عمارت معروف کلاه فرنگی است. این موزه بسیار جذاب و دیدنی است و تجربه متفاوتی برای شما خواهد بود. در محوطه این موزه در حدود ۴۰ فروند زیر سطحی جنگی دریایی و شناور سطحی دوره قاجار و کشتی پرسپولیس قرار گرفته است.

درون عمارت کلاه فرنگی هم انواع تجهیزات هدایت دریایی، مخابراتی، ضد دریایی، تجهیزات جنگی و غیره وجود دارد که تماشای هر کدام از آن‌ها می‌تواند تجربه جدیدی برای شما باشد.

موزه دریانوردی بوشهر

اسکله جفره بوشهر 

یکی دیگر از مکان‌ ها و جاذبه‌ های دیدنی بوشهر، اسکله جفره بوشهر است. بازدید از این اسکله باعث می‌شود تا شما چشم اندازی متفاوت و دیدنی از خلیج فارس را تماشا کنید. اگر دوست دارید تا با قایق موتوری به گشت و گذار در دریا بپردازید و از تماشای موج‌های دریا و پرندگان دریایی لذت ببرید، فراموش نکنید که بازدید از این اسکله را در برنامه سفر خود قرار دهید.

در ضمن می‌توانید از میان ماهی‌های تازه صید شده، خرید کرده و یک غذای بسیار خوشمزه دریایی برای خود آماده کنید. این مکان آن قدر جذاب است که بسیاری از عکاسان این منطقه را برای گرفتن عکس‌های جذاب و تماشایی انتخاب می‌کنند.

اسکله جفره بوشهر

دهکده گردشگری دریایی پازارگاد 

دهکده گردشگری دریایی پازارگاد که با نام دهکده گردشگری پازارلند نیز شناخته می‌شود، از جاذبه های گردشگری عسلویه است و در فاصله ۲۰ کیلومتری منطقه ویژه اقتصادی عسلویه قرار دارد.

این مرکز تفریحی با مساحتی نزدیک به ۲۰ هکتار، شامل مجموعه كاملی از فضاهای بازی كودكان و شهربازی‌ها، رستوران‌های ساحلی، جامپینگ، هانیبال، پیست اسکیت، تفریح‌های دریایی نظیر جت اسکی، پاراسل و غواصی و سینمای ۶ بعدی می‌شود. همچنین در فصول مختلف سال، به ‌ویژه ایام عید می‌توانید شاهد اجرای برنامه‌ها و كنسرت‌های گوناگون در این مجموعه باشید.

برای دسترسی به پازارلند، در مسیر کنگان به عسلویه برانید و از منطقه‌های نخل غانم و تنبک گذر کنید. سپس در سه‌ راهی جم، سیراف و عسلویه، اتوبان سمت عسلویه را پیش بگیرید. پس عبور از پرک و نرسیده به شیرینو، تابلو دهکده گردشگری پازارلند دیده می‌شود.

دهکده گردشگری دریایی پازارگاد

پارک جنگلی چاه کوتاه 

پارک جنگلی چاه کوتاه، از مکان‌ ها و دیدنی های بوشهر است. این پارک جنگلی با بیش از ۴۰ سال قدمت، زیستگاه گونه‌های گیاهی مناطق حاره‌ای و کویری است، همچنین گونه‌های مختلفی از پرندگان ساحلی نیز در این پارک وجود دارند که تماشای آن‌ها می‌تواند لذت حضور در منطقه‌ای بکر را به شما هدیه دهد.

پارک جنگلی چاه کوتاه بوشهر

پارک ملی نای بند 

پارک ملی نای بند یکی از مناطق حفاظت شده در سواحل خلیج فارس است. این منطقه بکر و دیدنی، در سال ۱۳۸۳ به عنوان اولین پارک ملی دریایی ایران ثبت شده است. تماشای این پارک ملی بسیار زیبا تجربه خوبی از سفر به بوشهر و بازدید از دیدنی ها و جاذبه های گردشگری بوشهر برای شما ثبت خواهد کرد.

پارک ملی نایبند بوشهر
کلیسای مسیح مقدس بوشهر 

کلیسای مریم مقدس بوشهر است که در قلب شهر واقع شده است. این ساختمان تاریخی در سال 1309 قبل از میلاد توسط جامع المانیان احداث شد. با پنجره‌های رنگارنگ و ارتفاع بالای برج این کلیسا، می‌توان آن را به یکی از زیباترین ساختمان‌های تاریخی شهر بوشهر تلقی کرد.

کلیسای مسیح بوشهر

گورستان و منطقه باستانی سیراف 

سیراف یکی از قدیمی ترین بنادر ایران و جهان است که در گذشته بسیاری از کشتی ها از این بندر استفاده می کردند و دارای تاریخچه و آثار تاریخی متعددی است. این گورستان در شمال غربی بندر طاهری و در دامنه جنوبی ارتفاعات مشرف بر آن واقع شده است. تعداد زیادی از گورها با ابعاد مستطیلی به طول 10.2 سانتیمتر و عرض 50 سانتیمتر و عمق 40 تا 60 سانتیمتر در سنگ های منحوت شده قرار دارند.

در مقابل گورستان غربی، گورستان دیگری وجود دارد که گورهای آن به شکل عمودی در سراشیبی دامنه قرار گرفته‌اند. این گورستان دارای ستون‌هایی به ارتفاع 3 متر و عرض 2 متر می‌باشد که مانند پهنه‌های کندوهای زنبور عسل در سراشیبی چیده شده‌اند.

گورستان و منطقه باستانی سیراف

بازار بوشهر 

بازار بوشهر یکی از مراکز تجاری و بازارهای قدیمی ایران است که در جنوب شهر واقع شده است. این بازار در دوره قاجار با معماری زیبا و خاص خود ساخته شده است و تاکنون نیز به عنوان جاذبه گردشگری بوشهر شناخته شده است.

منحصر به فرد بودن معماری بازار بوشهر باعث شده است که نور مناسبی به داخل بازار وارد شود و همچنین در هنگام باران و برف نفوذ آب به داخل بازار جلوگیری شود.

بازار قدیمی بوشهر در زمان حال نیز همچنان به عنوان مرکز خرید و تهیه مایحتاج زندگی شناخته شده است و برای خرید سوغاتی و صنایع دستی محلی یکی از بهترین مقاصد است. در این بازار می توانید از محصولاتی مانند پارچه های دست بافته، قالیچه های بافته شده به صورت سنتی و همچنین انواع خشکبار و تنقلات محلی بهره مند شوید.

بازار بوشهر

رافائل از جاذبه های گردشگری بوشهر 

در سال 1958 میلادی، طرح کشتی های «میکل آنژ» و «رافائل» توسط رافائل کشیده شد. در سال 1362 تصمیم گرفته شد تا این کشتی ها بازگردانده شده و مجدداً برای سفرهای دریایی استفاده شوند، اما هنوز این تصمیم به عمل نرسیده بود که در روز پنجشنبه 26 آبان 1362، هواپیماهای عراقی در گرماگرم بمباران خارگ و بوشهر، رافائل را به هدف موشک قرار دادند و به آن آسیب جدی وارد کردند. به حدی که رافائل به نیمه غرق در آب های کم عمق ساحلی لنگرگاه بوشهر فرورفت.

بعد از حمله هواپیماهای عراقی به کشتی «رافائل» در لنگرگاه بوشهر، کشتی باری به نام «ایران سلام» (یا «ایران سیام») با آن برخورد کرد و باعث آسیب جدی به بدنه کشتی «رافائل» شد. این برخورد نهایتاً منجر به غرق شدن «رافائل» در اعماق خلیج فارس شد و به همین دلیل تلاش برای بازگرداندن آن به سفرهای دریایی نیز بی‌فایده ماند.

رافائل از جاذبه های گردشگری بوشهر

گورستان انگلیسی ها در بوشهر 

برای بازدید از این گورستان که در خیابان بهمنی، فلکه رفاه و جنب سینما قرار دارد، لازم است با اداره میراث فرهنگی هماهنگی صورت گیرد، زیرا این محوطه کاملاً دیوارکشی شده و دارای در قفل است. اگرچه بخش قابل توجهی از این منطقه به یک مجتمع مسکونی تبدیل شده است، اما باز هم می توانید برای بازدید از آن با اداره میراث فرهنگی هماهنگی کنید.

گورستان انگلیسی ها در بوشهر

پارک پرندگان بوشهر 

یکی دیگر از مکان‌ ها و جاهانی دیدنی بوشهر، پارک پرندگان است. در این پارک جذاب و تماشایی در حدود ۲۵ گونه پرنده مختلف مانند: طاووس، مرغ شاخدار هندی، فنچ، قمری، کرکس، عقاب، مرغ عشق، بوقلمون، مرغ و خروس چینی، لهستانی و لاری، پرندگان شکاری و بسیاری از پرندگان دیگر نگهداری می‌شوند. اگر دوست دارید تا پرندگان مختلف را تماشا کنید، پارک جذاب پرندگان بوشهر را از دست ندهید.

باغ پرندگان بوشهر

موسسه حقوقی دادپویان

با بیش از سی وکیل پایه یک دادگستری در تمام موضوعات حقوقی و کیفری به شما مشاوره تلفنی و حضوری میدهند و میتوانید وکالت صفر تا صد پرونده خود را به دادپویان بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *