سی و سه پل اصفهان

دیدنیهای اصفهان

استان اصفهان واقع در مرکز ایران، ششمین استان پهناور و سومین استان پرجمعیت کشور ایران است که دیدنیهای فراوانی دارد.

جهت آموزش آشپزی میتوانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

جمعیت استان اصفهان از فارس‌ها، گرجیها، لرهای بختیاری، ترک ها، ارامنه و یهودی‌ها تشکیل شده است. مرکز این استان شهر اصفهان است و مهم ترین شهر های این استان عبارتند از: اصفهان، کاشان، نجف‌آباد و خمینی شهر.

شما میتوانید برای مطالعه دیدنیهای تمام استان های ایران به وبلاگ مراجعه کنید.

نقشه دیدنیهای اصفهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان که با نام میدان امام نیز شناخته می‌شود یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان است.

برای مشاهده سایر دیدنیهای شهرهای ایران کلیک کنید.

در واقع، تجمع بسیاری از بناهای باستانی این شهر در میدان نقش جهان است. این میدان زیبا در طول عمرش در حکومت‌های مختلف، فراز و فرودهای زیادی داشته و در بازه‌هایی از زمان مورد بی‌ مهری حاکمان قرار گرفته است، اما امروزه باشکوه فراوان علاقمندانی در سراسر جهان دارد.

ثبت این میدان در فهرست میراث جهانی یونسکو، میزان اهمیت این منطقه را بیان می‌کند. (دیدنیهای اصفهان)

در سفر به اصفهان، می‌توانید زمان زیادی را در این میدان زیبا بگذرانید و از تماشای بنا‌های تاریخی و طبیعت زیبای آن، لذت ببرید.

میدان نقش جهان اصفهان مجموعه برجسته تاریخی در ایران و جهان است. این میدان زیبا، سالانه از گردشگران زیادی میزبانی می‌کند که با شوق بازدید از جاذبه‌های تاریخی و تماشای زیبایی‌های این میدان، به اصفهان سفر می‌کنند.

میدان نقش جهان تا پیش ازانقلاب با نام میدان شاه شناخته می‌شد و پس از آن نامش به میدان امام تغییر کرد. از دیگر نام های میدان نقش جهان در طول تاریخ می‌توان به میدان بزرگ، میدان اصلی، میدان نو، میدان قصر و میدان سلطنتی اشاره کرد.

جهت طراحی سایت میتوانید با امیر هاشمی در ارتباط باشید.

پیش از زمان صفویه در محل میدان باغی زیبا به نام «نقش جهان» قرار داشت. این باغ نام خود را از شهری در آذربایجان گرفته بود که آن شهر امروزه نخجوان نام دارد.

میدان امام در شمال اصفهان و در قلب مجموعه تاریخی شهر قرار گرفته که روزگاری دولت‌خانه شاهان صفوی بوده است. پرشکوه‌ترین دوران تاریخی این میدان به دوره شاه عباس صفوی باز می‌گردد. شاه عباس با انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان، بناهای تاریخی این میدان را بنا کرد و باعث رونق اقتصادی و گسترش بازار درآن شد. میدان تازه بنا شده را در این زمان «میدان نو» نامیدند.

بعدها با گسترش میدان در زمان شاه عباس دوم و بزرگ‌تر شدن آن، نام میدان نو را به نقش جهان تغییر دادند. درساخت این میدان از میدان عتیق که میدانی قدیمی در اصفهان بود، الگوبرداری شده است.

طول میدان نقش جهان بیش از ۵۰۰ متر است و عرض آن به ۱۶۰ متر می‌رسد. دور میدان را ۲۰۰ حجره در دو طبقه پوشانده‌اند و چهار بنای تاریخی ارزنده در قسمت‌های مختلف آن خودنمایی می‌کنند. در طول دوره‌های گذشته طاق‌هایی در اطراف میدان برای محافظت از بناها ایجاد کردند که با مرور زمان به حجره‌های امروزی بدل شده است.

میدان نقش جهان اصفهان علاقه ‌مندان زیادی در همه جهان دارد و درهشتم بهمن ماه سال ۱۳۱۳، این مجموعه عظیم تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. دراردیبهشت سال ۱۳۵۸ نیز، این میدان از نخستین آثار ایرانی بود که در فهرست یونسکو ثبت شد.

میدان نقش جهان اصفهان

موسسه حقوقی دادپویان

با بیش از سی وکیل پایه یک دادگستری در تمام موضوعات حقوقی و کیفری به شما مشاوره تلفنی و حضوری میدهند و میتوانید وکالت صفر تا صد پرونده خود را به دادپویان بسپارید.

مسجد جامع عباسی (مسجد امام)

مسجد امام اصفهان، مهم ‌ترین مسجد تاریخی باقی مانده از دوره صفویان است. ساخت این بنا از سال ۱۰۲۰ آغاز شد و تزیینات آن در زمان شاه سلیمان انجام شد.

معمار این اثر، هنرمند برجسته، علی اکبر اصفهانی و کتیبه سردر آن هنر خوشنویس معروف دوران صفوی، علیرضا عباسی است. آثار و کتیبه‌هایی از هنرمندان نامی و برجسته دیگر نیز در قسمت‌های مختلف مسجد دیده می‌شوند.

مسجد امام شاخصه معماری صفوی است و شکل مناره‌ها و گنبد با کاشی ‌کاری‌های بسیار هنرمندانه طراحی شده‌اند. (دیدنیهای اصفهان)

بازتاب صدا زیر گنبد، از ویژگی‌های مسجد جامع عباسی است. این مسجد در گذشته با نام‌هایی مانند مسجد شاه، مسجد کبیر عباسی و مسجد سلطانی نیز شناخته می‌شد.

مسجد جامع عباسی اصفهان

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو در ضلع غربی میدان نقش جهان، زیر بنایی در حدود ۱۸۰۰ متر مربع و ۶ طبقه دارد.

از خصوصیات برجسته این کاخ می‌توان به تزیینات زیبای طبقات، بازتاب صدا در ورودی کاخ، تالار پذیرایی بسیار زیبا و تالار اصلی موسیقی آن اشاره کرد.

در این کاخ ۵۳ اتاق برای استراحت، برگزاری جلسات، دولت ‌خانه و پذیرایی از سفرا و میهمانان تعبیه کرده‌اند. (دیدنیهای اصفهان)

اساس معماری دولت ‌خانه مبارکه نقش جهان، بر پایه‌های چوبی استوار است. این بنای زیبا هم‌ چنان مرمت و بازسازی می‌شود.

عمارت عالی قاپو اصفهان

مسجد شیخ لطف الله

از زیباتین مساجد تاریخی جهان، مسجد شیخ لطف الله اصفهان است.

این مسجد به دستور شاه عباس اول و برای استفاده اختصاصی شاه ساخته شد. مسجد شیخ لطف الله در شرق میدان نقش جهان قرار دارد.

در زمان حکومت قاجاریان به ساختمان اصلی و تزیینات مسجد خسارت‌های زیادی وارد شد، اما رضا شاه پهلوی آن را بازسازی کرد. (دیدنیهای اصفهان)

ساخت گنبد ۳۲ متری این مسجد، ۱۷ سال طول کشید. کاشی‌کاری‌های گنبد مسجد شیخ لطف الله حاصل بازسازی آن در سال ۱۳۱۵ است.

این مسجد برخلاف مساجد دیگر دوره صفویه، صحن و مناره ندارد. کتیبه مزین به قلم ثلث خوشنویس معروف، علیرضا عباسی بر سردر این بنا خودنمایی می‌کند.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

سردر قیصریه

سردر قیصریه در ضلع شمالی میدان نقش جهان قرار دارد و دروازه ورودی به بازار سنتی و معروف اصفهان است.

طبقه سوم این بازار در گذشته نقاره خانه بوده است که اوقات مختلف روز را با صدای موسیقی در آن اعلام می‌کردند.

این بخش از بازار قیصریه در زمان قاجار تخریب شد. سردر قیصریه، چهار در فرعی و یک دروازه اصلی را شامل می‌شود. (دیدنیهای اصفهان)

در سال ۱۳۴۰، حوض مقابل این دروازه به باغچه تبدیل شد، ولی امروزه دوباره احیا شده است. به ‌دلیل شباهت این بنا به نمونه ‌اش در شهر قیصریه، این نام را بر این بنا گذاشتند.

از برجسته‌ ترین آثار به جا مانده در این بنای تاریخی می‌توان به نقاشی‌هایی به قلم رضا عباسی، ناقوس دیر هرمز و ساعت قلعه پرتقالی‌های هرمز، اشاره کرد. ناقوس و ساعت یادگار فتح جزیره هرمز در زمان حکومت صفویه هستند.

سردر قیصریه اصفهان

بازار قیصریه

مگر می‌شود تا اصفهان بروید و سری به بازار قیصریه معروف نزنید؟

یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان در شمال میدان نقش جهان، در دل بافت تاریخی این شهر، بازار قیصریه است.

این بازار که در دوره صفویه ساخته شده است و محله جدید اصفهان را به اصفهان عصر سلجوقی وصل می‌کند، یکی از مهم‌ترین بازارهای تاریخی ایران نیز محسوب می‌شود. این اثر ملی در سال ۱۳۱۷ به ثبت رسیده است و تا امروز هم به عنوان بازاری پرتردد با انواع صنایع دستی اصیل اصفهان به فعالیت خود ادامه داده است.

برخی از دکان‌های این بازار ۴۰۰ سال است که یک نوع کالا عرضه می‌کنند.

سردر قیصریه در ورودی بازار، مدارس و مساجد متعدد، کاروان‌سرای شاه عباسی و سراها و تیمچه‌هایی که هر کدام به شغلی اختصاص دارد، همه از بخش‌های دیدنی بازار قیصریه است.

سردر قیصریه با کاشی‌ کاری‌های خیره ‌کننده و نقاشی‌های نفس ‌گیر از نفیس‌ترین شاهکارهای دوران صفویه محسوب می‌شود. علاوه بر این، به هر گوشه و کنار بازار که نگاه می‌اندازی، نشانی از هنر عصر صفوی به چشم می‌خورد. دیدن از زیبایی‌های معماری بازار به کنار، در بازار قیصریه می‌توانید بهترین سوغات و صنایع دستی اصفهان را تهیه کنید. (دیدنیهای اصفهان)

گردش در میان مردم مهمان ‌نواز اصفهان و کسبه قدیمی این منطقه که کلی حرف برای گفتن از نصف جهان برایتان دارند را هم از قلم نیندازید.

آدرس:‌ خیابان حکیم.

بازار قیصریه اصفهان

پل خواجو

این اثر زیبا در ایام حکومت شاه عباس دوم بنا شد و آن ‌را یکی از شگفتی‌های معماری روزگار خود می‌دانند.

پل خواجو با طرحی متقارن به روی رودخانه‌ زاینده رود ساخته شد. این اثر عملکردهایی مانند سد و تنظیم جریان آب داشته است و در طی تاریخ سالم و استوار مانده.

پل خواجو اصفهان در ۱۵ دی ۱۳۱۰ از مکان های دیدنی اصفهان، ثبت ملی شد تا ارزش تاریخی این بنا برای همیشه حفظ شود. درست در قسمت میانی این پل ساختمانی کوچک با تزئیناتی ساده اما در خور خاندان سلطنتی بنا شد تا خانواده‌ شاه بتوانند از آن استفاده کنند. (دیدنیهای اصفهان)

منظره‌ زاینده رود از فراز این پل پر آرامش و حال خوش است. انعکاس تصویر آسمان و پل در دل رودخانه حس خوبی است که شما را در بر می‌گیرد. به ویژه اگر در زمان غروب خورشید به بازدید ازاین مکان بپردازید، می‌توانید یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی اصفهان را پیش رویتان ببینید.

آدرس:‌ انتهای جنوبی چهارباغ خواجو و درانتهای شرقی خیابان کمال‌الدین اسماعیل اصفهانی.

پل خواجو اصفهان

سی و سه پل

سی و سه پل اصفهان درتصویر کردن این شهر یکی از نمادهای اصلی محسوب می‌شود.

در میان جاهای دیدنی اصفهان سی و سه پل را می‌توان یکی از مهم‌ترین‌ها دانست. پلی تاریخی که امروز پایه‌هایش در حال تخریب است و هیبت زایش زاینده رودش را از دست داده اما هنوز زیبا و شگفت‌ انگیزاست. (دیدنیهای اصفهان)

این پل در زمان حکومت شاه عباس و توسط الله‌ وردی ‌خان ساخته شد تا نمادی ابدی برای اصفهان باشد. سی و سه پل در طول تاریخ میزبان بسیاری ازجشن‌ها و حوادث مهم بوده. جشن‌هایی مانند: آب پاشان، نوروز و خاج شویان که مردم بسیاری را برای همدلی و شادی گرداگر هم می‌آورد.

سی و سه پل با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض، یکی از شگفتی‌های معماری روزگاران بوده و درباره‌‌ی آن نظرات مختلفی وجود دارد. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. به تماشای سی و سه پل بروید و از زیبایی آن خصوصا در شب‌ها که نورپردازی‌ها به کمک تکمیل شکوه آن می‌آیند بروید و خاطره‌ای فراموش نشدنی بسازید.

آدرس: در فاصله‌‎ ۱۸۰۰ متری از پل خواجو.

سی و سه پل اصفهان

پادکست جنایی دادپویان

اولین و تنها پادکست جنایی ایران که روایت کننده پرونده های جنایی و حقوقی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است. تمام اپیزودها واقعی هستند. اگه دلشو ندارین، گوش ندید.

کاخ چهل ستون

کاخ چهلستون اصفهان در زمان شاه عباس اول بنا شد و در دوره‌ شاه عباس دوم تکمیل و افتتاح شد. این بنا مانند بسیاری دیگر از آثار تاریخی ایران برای به رخ کشیدن قدرت و جلال حکومت وقت ساخته شد و زیبایی‌های آن آنقدر بی‌شمار است که از آن بهشتی در قلب اصفهان ساخت.

در میان جاهای دیدنی اصفهان، باغ نقش عمده‌ای دارند و باغی که کاخ چهل ستون را محصور کرده از این قاعده جدا نیست. این اثر باشکوه در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۸ به ثبت ملی رسید. (دیدنیهای اصفهان)

کاشی ‌کاری‌ها، نقاشی و آینه کاری چهل ستون در نوع بی‌نظیر و ستایش برانگیز است. این کاخ ۲۰ ستون بلند دارد که با خودنمایی در آب حوض پیش‌ رویش این عدد دوبرابر می‌شود. البته در خصوص این نام‌ گذاری چیز دیگری بیان می‌شود و آن نقش عدد چهل در بزرگ‌نمایی و شکوه‌ مندی ادبیات پارسی است.

هر گوشه‌ چهل ستون چیزی برای غافلگیری و شگفتی دارد تا چشم‌هایتان را پر از زیبایی کند. در حال حاضر از این مجموعه‌ عظیم به ‌عنوان موزه استفاده می‌کنند و در آن به نمایش آثار مختلفی پرداخته‌اند، همچون:

۱- مجموعه سفال، اولین نمونه کاشی، ساخت اصفهان

۲- مجموعه آبگینه، فرش، نسخ خطی کوفی قرآن

۳- مجموعه قدیمی ترین آثار سکه ماقبل تاریخ

۴- مجموعه آثار دوران تاریخی و آثار دوران اسلامی

۵- مجموعه آثار دوران صفویه که شامل انواع قباله های ازدواج قرن نهم به بعد تا آخر قاجار می شود.

۶- مجموعه انواع سنگ نوشته ها

۷- مجموعه فرش های قدیمی: قدمت فرش ها در این مجموعه به ۴۰۰ الی ۵۰۰ سال قبل برمی گردد. دو تخته فرش آن در دنیا نظیر ندارد و مزین به آیات الهی هستند.

آدرس:‌ میدان امام حسین، خیابان استانداری.

کاخ چهل ستون اصفهان

مدرسه چهار باغ

مدرسه چهارباغ اصفهان که نام خود را از چهار ایوانش می‌گیرد یکی حیرت‌انگیز ترین جاهای دیدنی اصفهان می‌دانند و گردشگران بسیاری در خصوص ویژگی‌های انحصاری آن سخن گفته‌اند.

این بنا که به مدرسه مادر شاه و مدرسه سلطان حسین نیز مشهور است آخرین بنایی است که در عصر حکومت صفوی ساخته شد. چهار باغ یکی از مدارس ویژه‌ علوم دینی بوده که با پشتوانه‌ مالی فراون به تربیت و تحصیلی طلاب اختصاص پیدا کرده بود. این بنا با تمام ویژگی‌های چشم ‌گیرش زیبایی تمام و کمالی دارد. (دیدنیهای اصفهان)

از گره چینی‌ها و کاشی‌کاری‌ها تا تمام طرح و نقشی که در تزئینات بیرونی و داخلی ساختمان و حجره‌های آن انجام شده است تا تصویری ماندگار بسازد. مدرسه چهارباغ پس از شهریور ۱۳۲۰ بازگشایی شد و در ۱۳۲۳ش به جای کتابخانه قدیمی آن کتابخانه‌ای به نام کتابخانه فرهنگ ساخته شد.

پس از پیروزی انقلاب، نام مدرسه چهارباغ و کتابخانه آن به «مدرسه علمیه امام جعفرصادق» و «کتابخانه عمومی امام جعفرصادق» تغییر یافت. این مدرسه هم اکنون از مدارس طلبه نشین حوزه علمیه اصفهان است.

آدرس:‌ خیابان چهارباغ، مدرسه چهارباغ.

مدرسه چهار باغ اصفهان

عمارت هشت بهشت

بنای گسترده و وسیعی که در آغاز یکی از حیرت ‌انگیزترین جاهای دیدنی اصفهان محسوب می‌شد با دستور شاه اسماعیل بنا شد.

هشت بهشت در ادامه‌ راه و گذر زمان تغییرات فراوانی کرد و بخش‌هایی به آن افزوده و یا از آن کاسته شد.

این اثر که شگفتی را برای سیاحان خارجی تمام کرده بود یکی از آثار خاص صفوی محسوب می‌شود. در میانه‌ باغ کوشکی زیبا و اشرافی بنا شد تا چشم ‌اندازی رویایی مقابلش قرار بگیرد.

عمارت هشت بهشت در تاریخ ۲۲آذر ۱۳۱۳ در فهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است.

درهای کاخ هشت بهشت اصفهان را صفویان گشودند و آن را زینت دادند اما در عصر قاجار آنقدر دستخوش تغییر شد و از زیبایی و تزئیناش کم کردند که آن تصویر رویایی را کمی درهم شکستند. اگر به اصفهان سفر می‌کنید حتما هشت بهشت را ببینید، در زیبایی وسیع آن قدم بزنید و نفسی تازه کنید. (دیدنیهای اصفهان)

آدرس:‌ خیابان چهارباغ اصفهانی.

عمارت هشت بهشت اصفهان

منارجنبان

منارجنبان اصفهان را می‌توان در لیست عجایب جاهای دیدنی اصفهان قرار دارد. بنای شگفت انگیزی که شکلی ساده دارد اما ویژگی خاص آن این است که در جای تکان می‌خورد! این اثر که در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد محل دفن عارفی به نام «عمو عبدالله کارلادانی» است. (دیدنیهای اصفهان)

هر یک از این دو مناره دارای پهنای نه متری و بلندای هفده متری هستند و بر بلندای آن‌ها کاشی‌های کوچک آبی فیروزه‌‎ای و لاجوردی قرار گرفته‌اند که صمیمت را بیشتر می‌کند. منارجنبان در کیلومتر ۶ جاده اصفهان به نجف آباد قرار گرفته است. بدون دیدن این اثر شگفت‌انگیز اصفهان را ترک نکنید.

آدرس:‌ بلوار آتشگاه، محله کارلادان.

منارجنبان اصفهان

چهار باغ عباسی

در شهر اصفهان چهارباغ‌های بسیاری وجود داشته که از زیباترین آن‌ها همین چهارباغ عباسی است.

خیابانی که سراسر آن ‌را درختان سبز و زیبا در برگرفته‌اند. چهارباغ عباسی از سی و سه پل و شروع می‌شود به سمت شمال شهر می‌رود. در دوره‌های بعد چهار باغ دیگری ایجاد شد که آن ‌را چهارباغ پایین می‌نامند. این مسیر به سمت جنوب شهر اصفهان می‌رود و سی و سه پل نقطه اتصال این دو مسیر زیبا است. (دیدنیهای اصفهان)

گرچه که در روزگار قاجار چهارباغ عباسی آسیب دید و بعضی از درختان آن ‌را قطع کردند اما هنوز هم این مسیر یکی از بهترین مکان‌های دیدنی اصفهان و یک انتخاب عالی برای پیاده روی در طول شهر است. از سایه ‌سار درختان عبور کنید و به تاریخی فکر کنید که در این مسیر جریان داشته است.

آدرس: خیابان چهارباغ.

چهار باغ عباسی اصفهان

محله جلفا

حالا وقت آن رسیده است که کمی هم در کوچه پس کوچه‌های اصفهان قدم بزنید و بافت قدیمی و زیبای شهر را از نزدیک نظاره کنید.

محله جلفا اصفهان یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی اصفهان با معماری شگفت‌انگیزی است که ترکیب زیبایی از هنر اسلامی و ارمنی در آن به چشم می‌خورد. در زمان شاه عباس، ارمنی‌هایی که برای ارتقای صنعت به دستور این شاه به اصفهان آمدند، در این محله ساکن شدند. کلیسای وانک و کلیسای بیت‌اللحم هم در همین محله قرار دارد که دیدن از آن‌ها را نمی‌توانید از قلم بیندازید. (دیدنیهای اصفهان)

محله چهارسوق جلفا نیز یکی از تاریخی‌ترین مناطق این ناحیه است که وقتی در آن قدم می‌زنید جلوه‌های نویی از تاریخ ایران زمین را می‌بینید. راستی یکی دیگر از مهم‌ترین جاذبه‌های این محله، خرید کردن است. بازارهایی با معماری قدیمی و سبک گذشته در این منطقه وجود دارد که خرید در آن‌ها هم فال است و هم تماشا.

محله جلفا اصفهان

موزه کلیسای وانک

کلیسای وانک یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که آوازه‌ آن با تاریخ شهر پیوند خورده است. کلیسایی که در زمان شاه عباس دوم برای استقرار ارامنه در شهر بنا شد، قلب تپنده‌ای است برای محله‌ جلفا. کلیسای وانک ترکیبی از معماری ارمنی اسلامی است که گنبدی برفراز آن خودنمایی می‌کند. سراسر کلیسا پر از زیبایی‌های سیراب کننده‌ای که از دیدن‌ هر کدام از آن‌ها چشم‌هایتان برق می‌زند. از معماری بنا تا ریزترین تزئینات آن. نقاشی‌هایی که سرتان را به عقب می‌راند تا سیر داستانی آن را پیگیری کنید.

این بنا که در حال حاضر نیز فعال است و مرکزی است برای عبادت و انجام اعمال مذهبی، در کنار خود موزه‌ای با شکوه دارد. در موزه کلیسای وانک اصفهان آثار بسیار با ارزشی نگهداری می‌شود که هر کدام راوی تاریخی طولانی است. شاید یکی از معروف ‌ترین این آثار تارمویی است که بر روی آن جمله‌ای از تورات نقش بسته است و می‌توانید با کمک میکروسکوپ آن‌را ببینید. (دیدنیهای اصفهان)

از زیبایی این مجموعه هرآنچه نوشته بشود کم است. باید به اصفهان رفت و وانک را از نزدیک لمس کرد. در گردش جلفا کافه‌های معروف و خاص آن را فراموش نکنید.

آدرس:‌ محله جلفا، کوچه کلیسا وانک.

موزه کلیسای وانک اصفهان

خانه جواهری

در بین جاهای دیدنی اصفهان، خانه‌های تاریخی همیشه اهمیت بسیاری دارند. بازدید از خانه‌های تاریخی، بخش بزرگی از سفرتان به اصفهان را تشکیل می‌دهند. خانه جواهری از جمله قدیمی‌ترین خانه‌های تاریخی اصفهان به حساب می‌آید. این خانه در خیابان ابن سینا اصفهان جا خوش کرده است.

خانه جواهری را در سال ۱۳۸۶ به کارگاه هنر و صنایع ‌دستی اصفهان تبدیل کردند. فرم کلی این خانه به شکل مربع است. در هر گوشه از حیاط آن، گلدان‌های سفالی و گل‌های شمعدانی قرار داده‌اند. این بنای دوطبقه دارای تزئینات و معماری بسیار زیبا و بی‌نظیری است. وقتی که وارد حیاط خانه جواهری می‌شوید، به یاد روزهای خوش گذشته در خانه مادربزرگتان می‌افتید. (دیدنیهای اصفهان)

این خانه دارای شیشه‌های رنگی و درب‌های ارسی است. همچنین حوض لاجوردی زیبا در میان حیاط خانه خودنمایی می‌کند. از همه زیبایی معماری و تزئینات آن که بگذریم، باید بدانید که در این خانه زیبا، می‌توانید با صنایع‌ دستی اصفهان بیشتر آشنا شوید.

همچنین اگر به ‌دنبال خرید سوغات اصفهان هستید، می‌توانید روی خانه جواهری حساب کنید. بازدید از این خانه رایگان است. پس بازدید از ان را حتماً در برنامه سفرتان قرار دهید.

آدرس: اصفهان، خیابان ابن سینا.

خانه جواهری اصفهان

موسسه حقوقی دادپویان

با بیش از سی وکیل پایه یک دادگستری در تمام موضوعات حقوقی و کیفری به شما مشاوره تلفنی و حضوری میدهند و میتوانید وکالت صفر تا صد پرونده خود را به دادپویان بسپارید.

باغ پرندگان

باغ پرندگان از جمله خاص‌ترین جاهای دیدنی اصفهان به حساب می‌آید. این باغ در خیابان الفت قرار دارد. در شهرهای مختلف کشورمان، باغ‌های مختلفی با نام باغ پرندگان وجود دارند. پرندگان موجوداتی بسیار زیبا هستند. هر پرنده یک بوم نقاشی است.

برخی پرندگان رنگ‌هایی بسیار خاص دارند که مثال آن را در طبیعت ندیده‌اید. اگر به تماشای این حیوانات زیبا و مخلوقات خاص خداوند علاقه‌مند هستید، بهتر است سری به باغ پرندگان اصفهان بزنید. این باغ در سال ۱۳۷۵ به بهره ‌برداری رسیده است.

باغ پرندگان اصفهان در زمینی به مساحت ۵۵هزار مترمربع قرار دارد. مساحت داخلی که زیر توری قرار گرفته است، به حدود ۱۷هزار مترمربع می‌رسد. مساحت توری نیز به ‌صورت کامل حدود ۴۰هزار مترمربع است. در این باغ از ۱۶ ستون متحرک استفاده کرده‌اند که هر کدام حدود ۳۲متر ارتفاع دارند.

به این ترتیب پرندگان لازم نیست تا در قفس باشند. این توری بزرگ از خروج آن‌ها جلوگیری می‌کند. در عین حال پرندگان را در قفس‌های کوچک قرار نمی‌دهند که آزار ببینند.

در حقیقت شاید اصل بازدید از حیوانات هم به همین شکل باشد. قرار نیست برای آنکه از تماشای آن‌ها لذت ببریم، حیوانات را در قفس قرار دهیم و زندگی آن‌ها را به اسارت و زندان تبدیل کنیم. در این باغ زیبا، پرندگان آزادانه پرواز می‌کنند.

آن‌ها به انسان‌ها عادت دارند. پس اگر خوش ‌شانس باشید، شاید یک گونه طوطی بسیار زیبا و خوش‌رنگ، روی شانه شما بنشیند. در این باغ بیش از ۱۳۰ گونه پرنده مختلفی زندگی می‌کنند. از طاووس تا انواع طوطی رنگارنگ زیبا را می‌توانید در این باغ مشاهده کنید. بازدید از این باغ برای تمامی گروه‌های سنی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز خواهد بود.

آدرس: اصفهان، خیابان الفت، مجموعه ناژوان، کنار ساحل زاینده رود.

باغ پرندگان اصفهان

خانه مشیر الملک اصفهان

این خانه متعلق به خاندان مشیرانصاری از مستوفیان و منشیان دربار صفویه است که مانند بسیاری از خانه‌‌های اشرافی زمان خود ساخته شد. در آجر به آجر این بنا روح صمیمی و گرم معماری ایرانی دمیده شده است. این اثر در ۱۹ بهمن ۱۳۸۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

در خانه‌ مشیر الملک اصفهان همان حس وحال خوب خانه‌های قدیمی ایرانی جاری است. تزئینات داخلی آن نیز به زیبایی و شکوه یک اثر اشرافی است که گردشگران را غرق لذت می‌کند. حیات دلباز، حوض آبی، باغچه‌ها از دیگر زیبایی‌های چشمگیر بنا است. پنجره‌های ارسی که با شیشه‌های رنگارنگ تزئین شده‌اند در ساعات پرنور روز رنگارنگ ‌ترین جلوه را به خانه می‌بخشد. اگر دلتان می‌خواهد یکی از زیباترین و آرامش ‌بخش‌ترین دیدنی‌های اصفهان را ببینید، حتما به این خانه سری بزنید.

آدرس:‌ خیابان هاتف، خیابان مشیر، ابتدای کوچه هارونیه.

خانه مشیر الملک اصفهان

آرامگاه بابا قاسم اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان انقدر زیاد است که شاید تا به حال در میان این همه آثار تاریخی نام آرامگاه بابا قاسم به گوشتان نخورده باشد. خوب است بدانید که این آرامگاه با معماری زیبا و فوق‌العاده‌اش، قطعا یکی از مکان‌هایی است که نباید در بازدید از اصفهان از دستش بدهید. بابا قاسم از عرفای بزرگ اصفهان در قرن هشتم بوده است که به دلیل احترام زیاد، مردم آن دوره او را با لقب بابا خطاب می‌کردند.

بابا قاسم، سال‌ها در میان مردم اصفهان می‌زیست و در مدرسه‌ای در محله طوقچی که به نام او ساخته بودند تدریس می‌کرد. تا اینکه پس از وفات او را در نزدیکی همان مدرسه به خاک سپردند و یکی از شاگردانش، به نام سلیمان ابی الحسن طالوت دامغانی، برایش مقبره‌ای زیبا ساخت.

آرامگاه باباقاسم در محله شهشهان اصفهان، علاوه بر فضای معنوی و دلنشین، یکی از زیباترین نمادهای معماری دوران ایلخانی در اصفهان است. بنایی با ارتفاعی بسیار بلند که گنبدی ۸ ترک دارد. هر دو ترک این گنبد با خط بنایی و کاشی معرق لاجوردی بر زمینه آجری به اسماء الهی مزین شده است. کتیبه‌های تاریخی زیادی هم با مضامین مختلف در این بنا به زیبایی خودنمایی می‌کند. شبستان بنا هم با تزئینات خیره‌ کننده قطعا هوش از سرتان خواهد برد.

طاق شبستان با آجرچینی بی‌نظیر مقرنس‌ کاری شده است و ترکیب آن با آجر لعاب ‌دار فیروزه‌ای فضایی بهشتی را تداعی می‌کند. خلاصه اگر آب دستتان است زمین بگذارید و یکی از زیباترین مکان های دیدنی اصفهان در دوره ایلخانی و یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان را سیاحت کنید.

آدرس:‌ چهارراه ابن‌سینا، خیابان علامه مجلسی، کوچه باباقاسم.

آرامگاه بابا قاسم خان اصفهان

کوه صفه

بعد از این همه گشت و گذار در مکان‌های تاریخی و شاهکارهای هنر و معماری، شاید بد نباشد یکی از جاهای دیدنی اصفهان را به شما معرفی کنیم که جان می‌دهد برای تفریحی مهیج. تفرجگاه کوهستانی صفه که اصفهانی‌ها به آن کوه صفه می‌گویند.

پیرامون کوه بلند صفه در نزدیکی شهر اصفهان قرار  دارد. این منطقه بکر و زیبا با انواع امکانات درجه یک روزی شاد و مهیج برایتان خواهد ساخت. کوه صفه، در انتهای بلوار شهدای صفه اصفهان است و علاوه بر امکانات تفریحی و ورزشی، در آن می‌توانید از آرامگاه شهدای گمنام هم زیارت کنید.

قله کوه صفه را بام اصفهان می‌دانند. از قله این کوه، منظره‌ای چشم‌ نواز از اصفهان زیبا و اطرافش پیش رویتان خواهد بود. در این منطقه پارک وحشی هم با انواع حیوانات زیبا و دیدنی وجود دارد. دیدن از چشمه‌ها و غارهای کوه هم لذتی فوق‌العاده خواهد داشت. (دیدنیهای اصفهان)

دیدن شاهدژ هم یکی دیگر از مهم‌ترین و جذاب ‌ترین بخش‌های بازدیدتان از این کوه خواهد بود. اگر هم اهل پیاده ‌روی، کوهنوردی و صخره ‌نوردی هستید بهترین گزینه در اصفهان، رفتن به کوه صفه است. یک شهربازی هیجان‌انگیز برای کودکان و بزرگسالان، زیپ‌لاین و پل معلق، دو خط تله ‌کابین با منظره‌ای دیدنی، سالن بولینگ، سینما ۵ بعدی و رستوران‌های خوب، کوه صفه را به یکی از پرنشاط‌ترین جاهای دیدنی اصفهان تبدیل می‌کند.

آدرس: بزرگراه شهدای صفه، مجتمع تفریحی کوه صفه.

کوه صفه اصفهان

ورزنه

بی‌شک یکی از اعجاب‌ انگیزترین و زیباترین جاهای دیدنی اصفهان ورزنه در ۱۰۵ کیلومتری جنوب شرقی این شهر است. جایی که به شهر فرشته‌های سفیدپوش معروف است چرا که بانوان این شهر همگی چادری یک دست سفید به سر می‌کنند.

اما این تنها جاذبه این شهر زیبا نیست. بافت قدیمی و آثار تاریخی پرشمار، ورزنه را به یکی از شهرهای مهم نزدیکی اصفهان تبدیل می‌کند.

قلعه باشکوه قورتان متعلق به دوره دیلمیان، منزل بسیار زیبای میرمیران متعلق به دوره صفویه، پل تاریخی ورزنه که آخرین پل بر روی زاینده‌ رود است و مسجد جامع این شهر متعلق به دوران تیموریان و سلجوقیان همه از دیدنی‌های تاریخی این شهر محسوب می‌شود.

جاذبه‌های ورزنه به بناهای تاریخی محدود نمی‌شود. ورزنه جان می‌دهد برای کویرگردی. یکی از زیباترین مناطق کویری ایران و جاهای دیدنی اصفهان که با امکانات درجه یک لذت کویرگردی را برایتان چند برابر خواهد کرد همین شهر ورزنه است. از ورزنه تا تالاب بین‌المللی گاوخونی هم ۳۰ کیلومتر بیشتر راه نیست.

دیدن این تالاب زیبا را نباید از دست بدهید. به علاوه دیدن تپه‌های ماسه‌ای در نزدیکی این شهر لذتی تمام‌ نشدنی خواهد داشت. چاه‌های آرتزین هم یکی دیگر از ویژگی‌های دشت‌های اطراف ورزنه است که دیدنشان خالی از لطف نیست. در ۶۰ کیلومتری این شهر هم دریاچه نمک خارا به زیبایی می‌درخشد. (دیدنیهای اصفهان)

در سایت واحه‌ای این منطقه می‌توانید تجربه لذت ‌بخش پرواز با پاراگلایدر، موتور چهارچرخ، آفرود با ماشین‌های دو دیفرانسیل، اسکی روی شن، زیپ‌لاین و… را داشته باشید. در پارک ساحلی ورزنه هم امکان استفاده از تفریحات گوناگون نظیر قایق‌های پدالی موجود است.

رستوران‌هایی با غذاهای ایرانی خوشمزه و اقامتگاه‌های بوم‌گردی از دیگر امکانات این منطقه است. پس در بازدیدتان از اصفهان روزی را هم به دیدن از ورزنه اختصاص دهید و حسابی کیف کنید.

آدرس: ۱۱۷ کیلومتری شرق اصفهان.

ورزنه اصفهان

موزه هنرهای تزئینی

در مرکز شهر اصفهان، در نزدیکی عالی‌ قاپو و کاخ چهلستون، موزه هنرهای تزئینی اصفهان یا عمارت رکیب‌خانه قرار دارد. این عمارت زیبا و باشکوه در زمان شاه عباس، به عنوان یکی از بناهای دولت ‌خانه صفوی، برای نگهداری از وسایل سوارکاری و اصطبل دولتی تاسیس شد.

تنها بازدیدی ساده از این عمارت چشم ‌نواز با حیاط  دل‌انگیز و فضای سبز روح‌ نواز روزتان را خواهد ساخت. چه  برسد به اینکه از تالارها و اتاق‌های عمارت رکیب‌ خانه با تزئینات گچ‌ بری و آینه‌‌ کاری مبهوت‌ کننده‌ اش هم دیدن کنید.

موزه هنرهای تزئینی اصفهان با اشیایی نفیس از سراسر ایران و به خصوص موزه هنرهای تزئینی تهران در سال ۱۳۷۵ در این عمارت دیدنی آغاز به کار کرد. این موزه با اشیایی از سراسر تاریخ ایران به ویژه دوره قاجار و صفویه هوش از سرتان خواهد برد. بخش‌های مختلف موزه شامل بخش کتابت و خطاطی، آثار لاکی و روغنی، نگارگری، آثار چوبی، دستبافته‌ها و آبگینه‌ها، آثار فلزی و سفال و چینی می‌شود. (دیدنیهای اصفهان)

این اشیای تزئینی چشم‌نواز در ویترین‌هایی به زیبایی چیده شده‌اند تا بتوانید با قدم زدن در تالارهای عمارت از آن دیدن کنید. پس اگر می‌خواهید چند ساعتی هنر ایرانی شما را در آغوش بگیرد، موزه هنرهای تزئینی بهترین گزینه در میان جاهای دیدنی اصفهان است.

آدرس: خیابان استانداری، روبه ‌روی دانشگاه پردیس اصفهان.

موزه هنرهای معاصر اصفهان

آتشگاه

اگر می‌خواهید یکی از سه اثر باستانی بسیار قدیمی در اصفهان را ببینید، باید سری به آتشگاه اصفهان بزنید.

این آتشگاه، در هشت کیلومتری غربی این شهرقرار دارد و برخی قدمت مصالح آن را حتی به ۷۰۰۰ سال پیش نسبت می‌دهند. بنای اصلی این آتشگاه که بر روی کوهی به همین نام قرار دارد، به دوران ساسانی باز می‌گردد.

آتشگاه معماری بسیار جالب و وسعت زیادی دارد که حتما مبهوتتان خواهد کرد. یکی از مهم‌ترین آتشکده‌های ایران در دوران پیش از اسلام و یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان برای کسانی که به فرهنگ و تاریخ ایران باستان علاقه‌ مندند، آتشگاه است. (دیدنیهای اصفهان)

آتشگاه ساسانیان در سال ۱۳۳۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. دیدن از این اثر باستانی در کنار آثار تاریخی دوران اسلامی در اصفهان، لذتی بی ‌مانند خواهد داشت.

آتشگاه اصفهان

آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان، که باید حتما در لیست اصفهان ‌گردی‌تان قرار دهید شهر تاریخی نطنز است. می‌توانید در مسیر اصفهان، سری هم به این شهر زیبای تاریخی بزنید و از دیدنی‌های کم ‌نظیرش، خصوصا مسجد جامع نطنز و آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی دیدن کنید. این بنا که در سال ۱۳۱۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، قطعا یکی از زیباترین آرامگاه‌هایی است که می‌توانید در اصفهان ببینید. بنایی تاریخی مربوط به دوران دیلمیان و ایلخانان که هم هنر و معماری‌اش و هم فضای معنوی‌اش دلتان را می‌برد.

شیخ عبدالصمد نطنزی یکی از عرفا و صوفیان قرن هفتم هجری بوده است که مریدان و پیروانی چند پیرامون خود داشته است. پس از مرگ این عارف وارسته یکی از مریدانش این مقبره را به یادبود او بنا می‌کند. گنبد هشت ضلعی آبی رنگ بسیار بلند این بنا از همان بدو ورود حسابی هوش و حواستان را خواهد برد.

درون بنا هم با کاشی ‌کاری‌های ظریف، که البته قسمت‌هایی از آن به تاراج بیگانگان رفته است، و مقرنس ‌کاری‌های بی‌عیب و نقص گچی شما را به بهشتی از هنر ایرانی دعوت می‌کند. یادتان باشد، سری هم به مسجد جامع هزار ساله نطنز در مجاورت آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی بزنید و به هنر پیشینیان ایرانی خود افتخار کنید.

آدرس:‌ نطنز، خیابان مالک اشتر، مسجد جامع نطنز.

آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی اصفهان

منار چهل دختران

در منطقه‌ جویباره اصفهان مناره‌ای با ارتفاع ۴۰ متر توجه هر مسافر و رهگذری را به خود جلب می‌کند. کتیبه‌ ثبت‌ شده روی این مناره خبر از سال ۱۱۱۲ می‌دهد و این مناره را متعلق به سده‌ ششم ه.ق می‌داند.

این پنجمین مناره قدیمی کتیبه‌ دار در ایران است. اصلی‌ترین ویژگی‌ که مناره چهل دختران اصفهان را از دیگر مناره‌های شناخته شده در این شهر جدا می‌کند، پنجره‌ بزرگی است که روی این مناره کار شده و جهت آن رو به قبله است.

ارتفاع مناره در زمان‌های گذشته بیشتر از ۴۰ متر بود اما با گذشت زمان از ارتفاع آن کاسته شد.

هنوز دلیل و اثباتی برای اسم انتخاب شده‌ این منار به دست نیامده است اما فرضیه‌ها می‌گویند شاید زمانی مشخص در کنار این منار ساختمانی وجود داشته که منحصراً مربوط به زنان بوده و امروز دیگر وجود ندارد. به همین دلیل این منار نام خود را از آن وام گرفته.

داستان جالب دیگری که در مورد این منار گفته می‌شود مربوط به بخت‌گشایی دختران جوان است. اهالی قدیمی اصفهان اعتقاد داشتند که این منار، بخت ‌گشای دختران دم ‌بخت است. اگر نذر خود را پای این منار ادا کنند و گردو و کشمش به عابران در حال گذر، نذری بدهند، بخت‌ آنها باز می‌شود.

مردم محله جویباره این مناره را با نام گارلند هم می‌شناسند. گارلند فردی انگلیسی از مبلغین دین مسیحیت بود که در اوایل قرن بیستم به ایران آمد و در نزدیکی مناره سکونت داشت.

آدرس: میدان قدس، خیابان سروش.

منار چهل دختران

مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق اصفهان قدیمی ‌ترین بنای تاریخی موجود در اصفهان است. تاریخ ساخت این مسجد چهار ایوانی را متعلق به دوران سلجوقیان می‌دانند. بنای دوره‌ تاریخی ایران که عظمت و شکوهش هنوز بعد از سال‌ها و قرن‌ها، زبان ‎‌زد خاص‌ وعام است.

بنایی زیبا و سرگل تمام بناهای تاریخی‌ تا به امروز شناسایی شده. مسجد جامع عتیق با نام‌های مسجد جامع اصفهان و مسجد جمعه هم شناخته می‌شود.

این مسجد یکی از بناهای بسیار مهم است. نمایی کنونی مسجد متعلق به دوران‌های مختلف، به خصوص عصر صفوی است. ویژگی اصلی مسجد داشتن ورودی‌های متعدد است.

هرکدام از این ورودی‌ها می‌توانند فضای متعدد مسجد را به‌ بخش‌هایی از بافت داخل وصل کنند. ورودی‌ها هم در یک زمان مشخص و ثابت ساخته نشده‌اند و هر یک اثری باقی‌مانده از اعصار مختلف است.

بخش‌های مختلفی از این مسجد وجود دارد که به خاطر زیبایی و ویژگی‌های خاص تاریخی و ساخت آن، محبوب و معروف شده است. یکی از این بخش‌ها محراب الجایتو است که به دستور سلطان محمد خدابنده ساخته شده وگچبری‌های آن محصورکننده است.

مدرسه‌ مظفریه هم در این مسجد وجود دارد.

آدرس: خیابان مجلسی.

مسجد جامع عتیق اصفهان

خانه ملاباشی

در زمان سلطنت ‌ظل ‌السطان در اصفهان، خسارت‌ها و آسیب‌های زیادی به طبیعت ایران توسط او زده شد. ظل‌‌السلطان پسر ارشد ناصرالدین‌ شاه بود که به‌خاطر به ‌دنیا آمدن از مادری غیرقاجاری، هیچ ‌وقت نتوانست ولیعهد شاه باشد و پس از او به پادشاهی برسد.

همین دلیلی بود برای کینه ‌توزی‌های ظل‌السلطان. تمام تلاشش را کرد تا آسیب‌های زیادی را برای نشان‌ دادن قدرت خود بزند. به همین دلیل او را به نام ظل‌ السلطان که به معنی پادشاه تاریکی است می‌شناسند.

ظل ‌السطان تمام آثار صفوی را نابود کرد یا بیشترین خسارت و آسیب را به ‌آنها زد. همچنین حیوانات بومی زیادی مثل مارال و ببرخزری را در ناحیه‌ میانکاله زندگی می‌کردند به ‌طور کلی از بین برد. همسر ظل ‌السطان که زنی مومن و خداشناس بود برای اعتراض به این رفتارها، از دربار ظل ‌السطان قهر کرد و در خانه‌‌ آقا نجفی آخوند مستقر شد.

ظل‌السطان برای مجازات و تنبیه همسر خود به پسرانش وعده داد هرکس  که مادر خود را بکشد صاحب نیمی از املاک من خواهد بود.

همین باعث شد تا هرج ‌ومرجی غیرقابل کنترل در اصفهان به وجود آید.

این شروع ماجرای مهاجرت ملاباشی به اصفهان و اقامت آن در خانه‌ ملاباشی که امروز به نام خانه‌ معتمدی هم شناخته می‌شود، شد.

در ابتدای اقامت ملاباشی، این خانه تنها دو پنج ‌دری و یک بخش زمستان نشین داشت که از دوره‌ زندیه باقی‌ مانده بود. با آمدن ملاباشی وضع بسیار تغییر کرد و او قسمت‎‌های دیگری هم به این خانه اضافه کرد.

خانه‌ ملاباشی امروز بخش شاه ‌نشین و اتاق نُه ‌دری هم دارد که از مهم‌ترین و جذاب ‌ترین اتاق‌های این عمارت‌اند.

خانه به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود. بخش خدماتی و بخش زندگی. بخشی که برای زندگی صاحبان این خانه درنظر گرفته شده‌ بود بسیار گرم، پرانرژی و رنگارنگ است و با نورگیری‌ و طراحی منحصر‌به ‌فردی ساخته شده. بخش‌ خدماتی این برخلاف بخش زندگی، فضایی ساده ‌تر، بسته و جدی دارد.

آدرس: خیابان هشت‌ بهشت غربی، خیابان ملک، کوچه ملاباشی، خانه اول سمت راست.

خانه ملا باشی اصفهان

آرامگاه صائب تبریزی

میرزا محمد‌علی صائب تبریزی که در سال ۱۵۹۲ میلادی در تبریز چشم به جهان گشود، سال ۱۶۷۶ و با ۸۴ سال سن چشم از دنیا گرفت. از صائب نامی جاودان در شعر و فرهنگ ایران به جا ماند. او بزرگ ‌ترین غزل ‌سرای قرن ۱۱ هجری در دوران حکومت صفویان بود.

این شاعر تکمیل‌ کننده‌ سبکی به نام سبک هندی بود و آثار ماندگار و مثال ‌زدنی زیادی را به رشته‌ تحریر درآورد. طبع بلند پروازانه‌ صائب و لطافت شعرهای او تا جایی بود که مفتخر به دریافت لقب ملک‌الشعرا از شاه دوم صفوی بود.

بر خلاف تصور عموم مردم، آرامگاه صائب تبریزی نه در شهر تبریز، بلکه در یکی از محله‌های شلوغ و پرتردد اصفهان است. معماری این بنا که با توجه به معماری دوران صفویه بنا شده، متناسب با زمان حیات صائب ساخته شده.

فرزند و نوه صائب تبریزی هم در این باغ به خاک سپرده ‌شده‌اند. باغ با درختان سرو و بلند قامت پوشیده شده است و زیبایی و طراوت آن یادآوری از غزل‌های بی ‌بدیل و زیبای صائب است.

آدرس:‌خیابان صائب، محله لنبان، باغ صائب تبریزی.

آرامگاه صائب تبریزی اصفهان

حمام شیخ ‌بهایی

شاهکاری از معماری و مهندسی جهان، یکی از شاهکارهای معماری و مهندسی جهان حمام شیخ ‌بهایی است. آب این حمام با استفاده از سیستم «دم ‌وگاز» گرم می‌شود. شیخ ‌بهایی از گاز متان حاصل از فاضلاب مسجد جامع و چکیدن روغن عصارخانه‌ مجاور حمام استفاده کرد تا بتواند آب حمام را گرم کند. مرمت ‌گران و باستان ‌شناسان تاریخ ساخت این حمام را متعلق به سال ۱۰۶۵ می‌دانند.

حمام شیخ بهایی معروف به حمامی است که تنها با یک شمع روشن است.

سال‌هاست که این اثر مهم و زیبا با بی‌ مهری مسئولان مواجه بود اما در سال‌های اخیر مرمت‌ گران برای برای حفاظت آن دست‌ به ‌کار شدند و مرمت آن آغاز شد.

آدرس:‌ خیابان عبدالرزاق، کوچه شیخ بهایی، در میان مسجد جامع.

حمام شیخ بهایی اصفهان

پارک آبی آبسار

پارک آبی آبسار از دیگر جاهای دیدنی اصفهان به حساب می‌آید. خب قرار نیست که فقط از جاهای دیدنی تاریخی و فرهنگی دیدن کنیم! گاهی هم دلمان هوس آبتنی در گرمای کویری اصفهان می‌کند. این پارک آبی یکی از بهترین مجموعه‌های تفریحی اصفهان به حساب می‌آید.

در پارک آبی آبسار می‌توانید شاهد انواع آیتم‌های تفریحی مختلف از جمله چاله فضایی تا حمام ترکی و سقوط آزاد باشید. همچنین می‌توانید خودتان را با بازی‌هایی از جمله بازی‌های کامپیوتری یا فوتبال صابولی سرگرم کنید.

خلاصه که پارک آبی آبسار، یک مجموعه عالی برای تفریح و سرگرمی در هر فصل سال محسوب می‌شود.

پارک آبی آبسار اصفهان

موسسه حقوقی دادپویان

با بیش از سی وکیل پایه یک دادگستری در تمام موضوعات حقوقی و کیفری به شما مشاوره تلفنی و حضوری میدهند و میتوانید وکالت صفر تا صد پرونده خود را به دادپویان بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *