دیدنیهای کاشان

دیدنیهای کاشان

دیدنیهای کاشان: کاشان، مرکز شهرستان کاشان در استان اصفهان می‌باشد. کاشان را دارالمومنین، شهر گل و گلاب، شهر خانه‌های تاریخی و پایتخت فرش جهان می‌خوانند.

جهت خواندن مقاله سفرنامه یکروزه به کاشان روی لینک مربوطه کلیک کنید.

این شهر زادگاه یکی از کهن‌ترین تمدن‌های جهان بنام سیلک با قدمتی بیش از هفت هزار سال است. این شهر اولین تمدن یکجانشینی و شهرنشینی را دارد. کاشان با بیش از ۱۷۰۰ اثر تاریخی که ۳۳۳ اثر آن ثبت ملی و باغ فین هم ثبت یونسکو شده‌ است.

جهت آموزش آشپزی میتوانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

کاشان در طول تاریخ سکونت‌گاه مردمانی از نژادها و ادیان مختلف بوده، این شهر در قرون گذشته یکی از سکونت‌گاه‌های یهودیان ایران بوده‌است. یهودیان کاشان عمدتا از دسته یهودیان اخراجی از اسپانیا بودند که در این منطقه سکنی گزیدند و در دهه‌های بعدی به مرور زمان اکثرا مسلمان شدند.

برای مشاهده سایر دیدنیهای ایران کلیک کنید.

دیدنیهای کاشان

اطلاعات کلی در مورد کاشان

در ابتدا نگاهی کلی به کاشان خواهیم داشت تا کمی بیشتر با آن آشنا شویم.

 • جمعیت: 364,482 نفر بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵.
 • دین و مذهب: مردم کاشان مسلمان هستند و در منابع اسلامی همواره از کاشان در کنار قم به عنوان شهری شیعه مذهب نام برده شده است. برخی منابع این شهر را جامعه‌ای مهم از یهودیان و مرکز فرهنگی ایشان می دانند که زمان آن حداقل به دوره صفویه می رسد. البته احتمال می رود که یهودیان بیشتر در اطراف کاشان حضور داشته و در گذر زمان به اسلام روی آورده اند.
 • زبان: مردم کاشان به زبان فارسی و لهجه کاشانی، کاشی یا کاشونی سخن می گویند که همچون بسیاری از لهجه های فارسی ویژگی‌های آوایی‌ خاصی دارد. در گذشته کلیمیان ساکن کاشان به گویشی از زبان‌های مرکزی ایران معروف به گویش یهودیان کاشان صحبت می کردند که شباهت زیادی به زبان راجی در روستاهای اطراف کاشان دارد.
 • اقتصاد: از زمان های گذشته تاکنون چرخ اقتصاد کاشان بر روی صنایع مختلفی می چرخد. در کشاورزی و محصولات مرتبط به آن شاهد کشت گل محمدی، پنبه، پیاز، صیفی ها و انواع میوه‌ها، غلات و گیاهان دارویی و تولید گلاب و عرقیجات سنتی هستیم. صنایع دستی نیز سهمی در اقتصاد کاشان دارند و عبارتند از: مسگری، کاشی کاری، ابریشم بافی، مخمل بافی، شعربافی، گلیم بافی، زیلوبافی، زری بافی و قالی بافی. 

وجود معادنی همچون مس، آهن، سولفات باریم، زاج سبز، نمک طعام، سنگ های مرمر و تراورتن نیز غنیمتی برای اقتصاد کاشان است که البته برخی از آنها هنوز دست نخورده باقی مانده اند. این شهر ده ها کارخانه فرش ماشینی و صنایعی چون چینی و ملامین‌سازی، کاشی‌سازی، ریسندگی و ابزارآلات صنعتی در خود دارد و به عنوان یکی از قطب های صنعتی کشور شناخته می شود.

با وجود ۱۷۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده و ۳۱۳ اثر ثبت شده ملی نمی توان به نقش گردشگری در اقتصاد کاشان توجه نکرد. وجود جاذبه های متنوع به کاشان این امکان را می دهد که گردشگران زیادی را جذب کند و درآمد قابل توجهی را به دست آورد.

 • شهرهای خواهرخوانده: کاشان با برخی شهرها پیوند خواهرخواندگی دارد که عبارتند از: کازانلیک در بلغارستان، اومئا در سوئد و سبزوار در ایران.
 • مشاهیر: سهراب سپهری، شاعر و نقاش نامدار ایرانی- کمال الملک، مشهورترین و پرنفوذترین شخصیت تاریخ هنر معاصر- باباافضل کاشانی، فیلسوف و حکیم بزرگ ایرانی غیاث الدین جمشید کاشانی، بزرگترین ریاضیدان ایران و از نوابغ و نوادر علم ریاضی در جهان و…

جهت طراحی سایت میتوانید با امیر هاشمی در ارتباط باشید.

نقشه شهر کاشان

حقایق جالب در مورد کاشان

 • کاشان به عنوان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران شناخته می شود.
 • این دیار مشهور به دارالمومنین است.
 • این شهر حدود ۷۰۰۰ سال قدمت شهرنشینی دارد.
 • بسیاری از کارشناسان، کاشان را یکی از زیباترین شهرهای ایران می دانند.
 • کاشان نقش پررنگی در صنعت گردشگری ایران دارد.
 • عده‌ای از مورخان بر این باورند که کاشان با اصالت‌ترین و اولین شهر ایران و جهان است.
 • از این شهر به عنوان پایتخت فرش ایران نام برده می شود و قالی کاشان نیز در میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسیده است.
 • مراسم قالیشویان که نامش در فهرست میراث ناملموس یونسکو می درخشد، در حوالی این شهر برگزار می شود.
 • کاشان در زمره نخستین شهرهای ایران در زمینه ایجاد صنایع کارخانه ای است.
دیدنیهای کاشان

باغ فین کاشان

عمارتی بهشتی در جاهای دیدنی کاشان، باغ فین یکی از زیباترین جاهای دیدنی کاشان است که خیلی به فرهنگ و معماری ایرانی نزدیک است. این بنا قدمت زیادی دارد و بنا بر نوشته‌های تاریخی، جمشید پادشاه ایرانی حکم ساخت آن را صادر کرده است.

زیبایی این باغ از جاهای دیدنی کاشان توجه پادشاهان زیادی را جلب کرده است تا جایی که در زمان فرمانروایانی «آل‌بویه» و «ایلخانان» بر وسعت آن افزوده شده است. در این بین پادشاهانی هم بوده‌اند که دست به مرمت آن زده‌اند. شاید برای شما جالب باشد که باغ فین یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های ثبت‌ شده در یونسکو است.

باغ فین کاشان

 حمام فین

محل آخرین نفس‌های امیرکبیر، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی کاشان که توجه بسیاری به آن می‌شود، دو حمام این شهر است. یکی از این حمام‌ها در جنوب باغ فین قرار دارد که با نام حمام فین شناخته می‌شود. بنا بر مدارک تاریخی این حمام به فرمان فتحعلی شاه ساخته شده و مخصوص اشراف‌زاده‌ها بوده است.

حمام دیگری هم در این بخش قرار دارد که در عهد صفویان برای خدمه ساخته شده بود. بنابراین عمر حمام خدمه بیشتر از حمام اشراف‌زاده‌هاست. در خزینه حمام خدمه، هفت کاشی وجود دارد که مورخان گفته‌اند عمر ۵۰۰ ساله دارد. جالب است بدانید که امیرکبیر یا همان قائم مقام فراهانی در این بخش به قتل رسید. مرگ او ناگوارترین حادثه تاریخی است که در تاریخچه این بنا ثبت شده است.

حمام فین کاشان

حمام سلطان امیر احمد

مجلل‌ترین حمام سلطنتی در جاهای دیدنی کاشان، حمام سلطان امیر احمد هم یکی از شاهکارها و جاهای دیدنی کاشان است که جذابیت آن کمتر از حمام فین نیست. این بنای هنری در بافت تاریخی کاشان جای گرفته است، بنابراین بعد از دیدن آن به‌ راحتی می‌توانید به خانه بروجردی‌ها، خانه عباسیان و خانه طباطبایی‌ها هم بروید. در جوار این حمام، امامزاده‌ای هم قرار دارد که نام خود را به این حمام بخشیده است.

این حمام با کاشی‌های آبی و طلایی و گچ‌بری‌های بسیار زیبا و هنرمندانه‌ای که دارد هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. حالا به این ویژگی‌ها نقاشی‌های زیبای دیواری، شیشه‌های رنگی و سقف‌های طاقی هم اضافه کنید و ببینید چه محشری می‌شود.

علاوه بر معماری و تزیینات داخلی، پشت بام این مکان از جاهای دیدنی کاشان هم به انواع طرح‌ها و رنگ‌ها مزین شده است. در یک کلام می‌توانیم بگوییم که این حمام ساخته شده برای عکاسی‌های ناب و حرفه‌ای. پس در سفر به کاشان به‌هیچ‌ وجه آن را از قلم نیندازید.

حمام سلطان امیر احمد

 بازار سنتی کاشان

بوی جدید و نگاره های قدیم در جاهای دیدنی کاشان، یکی از جاهای دیدنی کاشان بازار سنتی آن است. این بازار در سال ۱۳۵۵ به ثبت رسیده و جزء آثار ملی به حساب می‌آید. به‌گفته مورخان و باستان‌شناسان قدمت این بازار بزرگ و با شکوه به زمان صفویان برمی‌گردد. بازار سنتی کاشان در نزدیکی شاهراه‌های تجارتی باستانی قرار گرفته که نشان می‌دهد در عهد باستان رونق زیادی داشته است.

این بازار بنای گسترده‌ای دارد که شامل بخش‌‌های زیادی ازجمله مسجد میدان میرعماد، کاروان‌ سرای میرپنج، زغالی‌ها، غفارپور، رباط، بروجردی‌ها، نراقی‌ها، تیمچه امین‌الدوله، در بازار میانچال، تیمچه بخشی، تیمچه سیدآقا، تیمچه صباغ، آب‌انبار بالا بازار و در زنجیر، حسینیه سوراخ ریسمان، مسجد کفش‌دوزک‌ها، مسجد بالا بازار و مسجد طمقاچی‌ها می‌شود.

درون بازار از جاهای دیدنی کاشان هم افراد زیادی مشغول به کارند. مثلا ابتدای آن در اختیار آهنگران و رنگرزی‌هاست و در قسمت‌های دیگر هم می‌توانیم کفش دوزها، خیاط‌ها و پارچه‌ فروش‌ها را ببینیم که با اشتیاق مشغول فروختن اجناس خود هستند.

بازار سنتی کاشان

قمصر کاشان

گلاب گلاب کاشونه… حتما اسم قمصر کاشان را درباره گلاب‌گیری کاشان زیاد شنیده‌اید. جایی که به‌خاطر گلاب خوش‌عطر و بویش زبان زد خاص و عام است. این مکان چشم‌نواز از جاهای دیدنی کاشان در فصل بهار مهمان گل‌های محمدی است که با رنگ صورتی یک دست و عطر خارق‌ العاده‌ای که دارد، فضای آرامش‌ بخشی را فراهم کرده تا گردشگران زیادی برای دیدن آن روانه قمصر کاشان شوند.

قمصر کاشان

شهر زیرزمینی نوش‌آباد

از جاهای دیدنی کاشان، از مکان های توریستی کاشان شهر زیرزمینی نوش آباد است. همان طور که از نام آن پیداست، این منطقه اسرارآمیز در عمق چهار تا هجده‌متری سطح زمین قرار دارد. محققان می‌گویند این بنای تاریخی پیش از ظهور اسلام به‌دست انسان‌های باستان به‌ منظور استفاده‌های نظامی و دفاعی ساخته شده است.

شهر زیرزمینی از جاهای دیدنی کاشان در نوش‌آباد واقع شده که نزدیک شهر کاشان است. این شهر سه طبقه دارد که طبقات آن را اتاق‌ها، تونل‌ها، راهروها، چاه‌ها و … تشکیل داده است. چاه‌های قائم، این طبقات را به هم وصل می‌کند. خیلی‌ها این شهر زیرزمینی را با نام شهر اویی نیز می‌شناسند.

شهر زیرزمینی نوش آباد

مسجد جامع کاشان 

یکی از قدیمی‌ترین مناطق و جاهای دیدنی کاشان، مسجد جامع این شهر است که بر اساس اسناد تاریخی به درخواست صفیه خاتون ساخته شده که دختر مالک اشتر بوده و در عهد سلجوقیان زندگی می‌کرده است. از آنجایی که این مسجد قدمت فوق‌العاده طولانی دارد، توسط پادشاهانی مانند «عبدالرزاق‌خان» و «کریم‌خان زند» تعمیر و مرمت شده است.

این مکان مذهبی از جاهای دیدنی کاشان تکه‌ای از هنر اصیل ایرانی است. چون به هر دیوار آن که نگاه کنید طرح‌های زیبای کاشی‌کاری و نوشته‌های کم‌نظیری می‌بینید که توسط استادان خوش‌نویس معروفی مانند «عبدالکریم» و «ابن محمدحسین محمدکاظم اصفهانی» روی دیوارها حک شده است.

مسجد جامع کاشان

مسجد و مدرسه آقابزرگ 

مدرسه و مسجد آقابزرگ هم یکی از جاهای دیدنی کاشان است که حتما باید آن را از نزدیک ببینید. این سازه بزرگ و زیبا در عهد قاجار ساخته شده و احداث آن تا زمان بر تخت‌ نشستن ناصرالدین شاه طول کشیده است. گفتنی است که یک فرد خیر به نام «حاج محمدتقی خانبان» در ساخت این بنای باارزش، کمک مالی زیادی کرده است.

مجموعه آقابزرگ بخش‌های مختلفی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توانیم به شبستان‌ها، صحن مرکزی، سردر، هشتی ورودی و مقصوره اشاره کنیم. در ساخت این بنا از طراحی هوشمندانه و معماری دقیقی استفاده شده، به‌ گونه‌ای که در تابستان‌های داغ، هوای خنک و مطبوعی در گنبدخانه می پیچد و حال آدم را جا می آورد.

یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت این مجموعه از جاهای دیدنی کاشان سادگی تزیینات آن است که با تلفیق هنرهای اصیل مانند کنده‌کاری چینی، گچ‌بری، مقرنس‌کاری، گره‌ چینی آلت، کاشی‌ کاری و نقاشی به‌ شکل هنرمندانه‌ای روی این بنا کار شده است، با این وجود به‌ هیچ‌ وجه در آن زیاده‌ روی دیده نمی‌شود. حوض بزرگ، آب‌نما، گودال باغچه و فضای سرسبز اطراف آن زیبایی و طراوت مسجد آقابزرگ را چندین برابر کرده است.

مسجد و مدرسه آقای بزرگ

موسسه حقوقی دادپویان

با بیش از سی وکیل پایه یک دادگستری در تمام موضوعات حقوقی و کیفری به شما مشاوره تلفنی و حضوری میدهند و میتوانید وکالت صفر تا صد پرونده خود را به دادپویان بسپارید.

 آتشکده نیاسر

 معبد زرتشتیان در جاهای دیدنی کاشان، همان طور که می دانید آتشکده محلی برای عبادت زرتشتیان بوده و این مکان امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری کاشان تبدیل شده است. این عبادتگاه زیبا در ارتفاعات نیاسر کاشان جای گرفته و بر اساس نوشته مورخان ساخت آن در عهد ساسانیان انجام شده است.

این سازه کهن از جاهای دیدنی کاشان با نام «چهار قاپو» و «چهار دروازه» نیز شناخته می‌شود. آتشکده نیاسر با وجود قدمت زیادی که دارد، در میان آثار تاریخی به مرمت زیادی نیاز ندارد و همچنان سرپاست.

آتشکده نیاسر

مسجد صفوی میرعماد 

این مسجد تاریخی که برای دوره سلجوقی‌هاست، چیزی حدود چند قرن قبل ساخته شده است. مسجد صفوی در جنوب میدان فیض و کنار بازار بزرگ شهر ساخته شده است. مسجد صفوی از جاهای دیدنی کاشان هم سردر هم محراب مربعی‌شکل و هم چهار ایوان داشته است. در حال حاضر هرچند همه این بخش‌های بنا وجود دارد، اما چندان جلال و شکوهی از گذشته در آن باقی نمانده است.

جالب است بدانید محراب قدیمی این مسجد در موزه اسلامی برلین آلمان نگهداری می‌شود.

مسجد صفوی میرعماد

 تپه های سیلک کاشان

قبرستان عصر باستان، یکی از بناهایی که تمدن اولیه ایرانی‌ها را منعکس می‌کند، همین تپه های سیلک کاشان است این مکان زیبا یکی از مناطق دیدنی کاشان است که دیدن آن خالی از لطف نیست. این تپه محل دفن انسان‌های عصر باستان است که به دو گروه الف و ب تقسیم شده است. بنا بر شواهد و اسناد تاریخی مقبره‌های الف ۳۵۰۰ سال و مقبره‌های ب حدود ۳۰۰۰ سال قدمت دارد.

این تپه‌ها در زمان‌های دور، محلی برای عبادت ایرانی‌ها بوده است. در ساختمان این سازه از گل و سفال استفاده شده است. این بنای طبیعی و تاریخی پس از راه‌افتادن سیل سر از خاک بیرون آورد و ارزش خود را به رخ همگان کشید.

تپه های سیلک کاشان

 غار نیاسر

همان غار سوراخ رئیس، یکی از مناطقی که در سفر به جاهای دیدنی کاشان دیدن آن را به شما توصیه می‌کنیم غار نیاسر است. این غار اعجاب‌ انگیز عمری ۲۰۰۰ساله دارد و بر اساس اسناد تاریخی حکاکی‌های زیبای آن توسط انسان‌ها صورت گرفته است تا محلی برای برپایی مناسبت‌های مذهبی باشد. البته این یکی از فرضیاتی است که توسط مورخان مطرح شده است.

غار نیاسر با نام غار سوراخ رئیس نیز شناخته می‌شود. در دورن این غار راه‌های باریک و تودرتویی وجود دارد که همیشه باعث تعجب گردشگران می‌شود.

غار نیاسر

 آبشار نیاسر

از جاهای دیدنی کاشان در دل طبیعت، این آبشار در شهر نیاسر نزدیک کاشان قرار دارد. آبشار نیاسر تقریبا ۲۵ متر ارتفاع دارد. مقدار آب آبشار در فصل زمستان و بهار بیشترین و در پاییز و تابستان به کمترین حد خود می‌سد.

چیزی که این آبشار را منحصر به‌ فرد می‌کند بدنه رسوبی و آهکی آبشار است. در آب این آبشار مقداری آهک وجود دارد که در طول سال‌های طولانی به‌صورت لایه‌لایه و به‌ شکل قندیل روی هم انباشته شده و شکل و شمایل خاصی به این آبشار داده‌ است.

آب‌وهوای نیاسر از جاهای دیدنی کاشان مخصوصا در بخش‌های نزدیک با آبشار زمین تا آسمان با کاشان و شهرهای اطرافش فرق دارد. هر چقدر که کاشان منطقه‌ای گرم و خشک و کویری است، در عوض نیاسر آب‌ و هوای سرد و کوهستانی دارد.

آبشار نیاسر

کویر ابوزید آباد

سفری با آفرود در دل کویر، اگر به بیابان و کویرگردی علاقه‌مند باشید، می‌توانید در سفر به کاشان سری هم به کویر ابوزید آباد بزنید. این منطقه از نظر جغرافیایی در بخشی از بیابان بزرگ بند ریگ در شمال ابوزید آباد و شمال شرقی کاشان قرار دارد. در این کویر زیبا چندین بنای باستانی زیرزمینی هم وجود دارد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

شما در این کویرگردی از جاهای دیدنی کاشان می‌توانید از کاروان‌سرای صفوی و شهر زیرزمینی نوش‌آباد هم دیدن کنید. علاوه بر آن می‌توانید به روستای تاریخی ابیانه هم بروید که قدمتی ۲۰۰۰ساله دارد. همچنین می‌توانید سری به قلعه کرشاهی و کوه یخاب هم بزنید. چنانچه تصمیم داشتید به این سفر کویری بروید، باید در فصل زمستان و پاییز این کار را انجام دهید.

کویر ابو زید آباد

کوه کرکس

جاذبه طبیعی کاشان، کوه کرکس از جاهای دیدنی کاشان از رشته کوه‌های مرکزی ایران به حساب می‌آید. این کوه در بخش غربی نطنز قرار گفته است و ارتفاع خیلی زیادی دارد. به طوری که حتی علی‌رغم قرارگیری در یک منطقه نیمه‌ خشک و کویری، روی کوه بیش از نصف سال پر از برف است و هوای خیلی سردی دارد.

چیزی حدود ۳۰۰ هزار هکتار مساحت کلی این کوهستان عظیم‌ الجثه است. با وجود چنین آب‌ و هوایی حیواناتی مثل بز، قوچ، میش، پلنگ، کفتار، روباه، گرگ، شغال و… در این منطقه زندگی می‌کنند.

کوه کرکس

خانه تاریخی احسان

یک هتل خارجی، اولین خانه‌ای که در کاشان ساخته شد، همین جاست. فردی به نام حاج میرزا آقا احسان صاحب این خانه از جاهای دیدنی کاشان بوده است. خانه احسان در سال ۱۳۸۰ توسط مهندس محمد مروج حسینی خریداری و تعمیر شده است. تالار فیلم، تئاتر، سالن اجتماعات، کتابخانه، کارگاه سفالگری، کرایه دوچرخه و… همگی از امکانات رفاهی این مجموعه به حساب می‌آید.

این بنا موزه‌ای هم دارد که در آن از آثار منوچهر شیبانی هنرمند عصر معاصر نگهداری می‌شود. از طریق خانه احسان می‌توانید به جاهای دیدنی کاشان همچون خانه تاریخی اشرافی، کوشک صفی، خانه منوچهری و تیمچه امین‌الدوله بروید.

خانه تاریخی احسان

خانه طباطبایی ها 

یکی از شاهکارهای معماری ایرانی را می‌توانید در همین خانه طباطبایی ها ببینید. این عمارت فوق‌ العاده زیبا نزدیک به ۲۰۰ سال قدمت دارد و شامل سه بخش اندرونی، بیرونی و مخصوص خدمه است که هرکدامشان با تزیینات مجللی که دارد، جلوه شاهکاری به خود بخشیده و هر گردشگری را مجذوب این‌ همه شکوه و زیبایی خود می‌کند.

خانه طباطبایی ها

 خانه بروجردی‌ها

داستان عشقی پاک، بناها و ساختمان‌های تاریخی شهر کاشان زیباترین معماری ایرانی را دارد. یکی از جذاب‌ترین آن‌ها هم خانه بروجردی‌هاست که شباهت زیادی به خانه طباطبایی‌ها دارد. البته پشت این شباهت هم داستان جالبی است.

پسر آقای بروجردی عاشق و دلباخته دختر آقای طباطبایی می‌شود و به خواستگاری می‌روند. اما آقای طباطبایی شرط می‌گذارد که اگر دختر او را می‌خواهند باید یک عمارت زیبا مانند خانه خودش، برای دختر دلبندش بسازند و این‌ گونه می‌شود که این بنای زیبا را می‌سازند. داستان کامل‌تر این خانه و عشق جذاب را می‌توانید در مقاله خانه بروجردی های کاشان بخوانید.

این بناهای باشکوه همواره محلی برای جذب گردشگران ایرانی و خارجی بوده است که قدمت آن به دوران قاجار برمی‌گردد. جالب است بدانید که در این خانه‌ها بادگیرهایی گنبدی‌ شکل وجود دارد که در زمان قدیم آن را با نام کلاه‌فرنگی می‌شناختند.

خانه بروجردی ها

 خانه عباسیان

زیباترین بنای ایرانی اسلامی، خانه عباسیان معماری اصیل و فوق‌العاده هنرمندانه‌ای دارد و همیشه میزبان گردشگران ایرانی و خارجی زیادی است. زیبایی این بنا به حدی است که توانسته عنوان جایزه زیباترین بنای ایرانی اسلامی را به‌ دست آورد. شما می‌توانید در زمان بازدید از خانه عباسیان سری هم به رستوران آن بزنید و ضمن مشاهده این اثر هنری فاخر غذای دلخواه‌تان را هم نوش جان کنید.

جالب است بدانید که فیلم‌برداری برخی از فیلم‌ها و سریال‌های ماندگار مانند مسافر ری، ملاصدرا، خانه‌ای در تاریکی و جابربن‌حیان در این بنا انجام شده است. خانه عباسیان در سال ۱۳۷۷ مرمت شد. از آن سال در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

خانه عباسیان

خانه مرشدی

چای‌خانه‌ای دنج در جاهای دیدنی کاشان، این خانه زیبا، عمری ۲۵۰ساله دارد و در سال ۱۳۹۴ نیز به طور کامل مرمت شده است. به‌ گفته مورخان این خانه‌ها مخصوص افراد ثروتمند بوده و این را می‌شود از لوازم تزیینی گران‌قیمت اتاق‌ها متوجه شد.

این خانه علاوه بر موقعیت خوبش، یک حوض ۱۵۰متری نیز دارد که می‌توانید علاوه بر استراحت در این مکان، از زیبایی و خنکای آن در فصل گرما لذت ببرید. در قسمت چای‌خانه هم انواع شربت‌ها و دمنوش‌های سنتی در اختیار شما قرار می‌گیرد که نوشیدن آن‌ها جان تازه‌ای به آدم می‌دهد.

خانه مرشدی

 خانه عامری ها

این استراحتگاه سنتی در زمان زندیه ساخته شده است. درون آن چندین خانه قرار دارد که از طریق راه‌های ارتباطی به هم وصل می‌شود. این مکان وسیع، بلندترین بادگیر را در مقایسه با بادگیرهای کاشان دارد و از سال ۱۳۹۳ به‌عنوان یک مهمان‌سرای ۵ ستاره در اختیار مسافران قرار گرفته است. حمام، بانک، رستوران و دکه‌های فروش صنایع‌ دستی از دیگر امکانات رفاهی این مجموعه است.

خانه عامری ها

 هتل سنتی منوچهری

این هتل سنتی و زیبا هم محل استراحت شما را فراهم می‌کند و هم با هنر و قدمت ۴۰۰ ساله‌اش شما را حسابی به وجد می‌آورد و از آن جایی که به بازار کهن کاشان هم نزدیک است، هم فال است و هم تماشا.

هتل سنتی منوچهری در سال ۱۳۹۰ مرمت شده و علی رغم تغییرات مدرن، همچنان شکل سنتی خود را حفظ کرده است. در این هتل آب انباری وجود دارد که امروز محل برگزاری مراسم‌ها و سخنرانی‌هاست.

هتل سنتی منوچهری

اقامتگاه سنتی صادقی

چیزی از جاهای دیدنی کاشان کم ندارد، یکی از هتل‌های معروف که اتفاقا از جاهای دیدنی کاشان هم هست، اقامتگاه صادقی نام دارد. این بنا در سال ۱۳۷۰ توسط آقای صادقی خریداری شد و پس از یک مرمت ۸ ساله امروزه به‌ عنوان یک اقامتگاه سنتی شناخته می‌شود. این بنا برخلاف هتل‌های دیگر، حمام و سرویس بهداشتی عمومی دارد.

اقامتگاه سنتی صادقی

 هتل سنتی نگین 

این هتل تاریخی هم حدود ۲۵۰ سال قدمت دارد که یک خانواده خیرخواه آن را اداره می‌کنند و درآمد آن را به کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست اختصاص می‌دهند. معماری خاص این بنا موجب شده تا از گرما و سرما در فصول مختلف در امان باشید.

جالب اینجاست که هتل سنتی نگین علاوه بر امکانات مجهز و مدرن خود همچنان نمایانگر فرهنگ باستان ایرانیان است، از این رو گردشگران زیادی علاقه دارند، در آن اقامت داشته باشند. این هتل می‌تواند هم‌ زمان پذیرای ۱۰۰ گردشگر باشد.

هتل سنتی نگین

پادکست جنایی دادپویان

اولین و تنها پادکست جنایی ایران که روایت کننده پرونده های جنایی و حقوقی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است. تمام اپیزودها واقعی هستند. اگه دلشو ندارین، گوش ندید.

 اقامتگاه سنتی مهینستان 

این بنای زیبا در اواخر عهد قاجار ساخته و در سال ۱۳۹۲ به‌ طور کامل مرمت شده است. ویژگی‌های موجود در بازسازی بنا آن را به یکی از شیک‌ترین هتل‌های کاشان تبدیل کرده است. علاوه بر تماشای تلفیق زیبای فرهنگ باستانی و مدرن ایرانی می‌توانید از گشت رایگان شهری آن نیز بهره‌مند شوید. غرفه‌‌های صنایع‌ دستی، صندوق امانات، خشک‌ شویی و خدمات تعویض ارز نیز از دیگر امکانات رفاهی این هتل زیباست.

اقامتگاه سنتی مهینستان

اقامتگاه خانه ایرانی

یکی از جاهای دیدنی کاشان که محل مناسبی برای اقامت هم هست، اقامتگاه سه ستاره خانه ایرانی نام دارد که قدمت آن حدودا به ۲۵۰ سال می‌رسد. این هتل پنج اتاق با نام‌های بالاخانه، پرده‌سرا، نهان‌خانه، خانه‌سرا و خلوت‌ سرا دارد. اگر عاشق عکس گرفتنید در اتاق آینه، سفره‌خانه و کنار حوض، این کار را انجام دهید تا ببینید چه عکس‌های محشری می‌شود.

اقامتگاه خانه ایرانی

اقامتگاه بوم‌گردی خانه ماجون

این اقامتگاه در شرق کاشان و در روستای مرق قرار دارد که بخش کوهستانی کاشان به حساب می‌آید. پس طبیعی است که چنین منطقه‌ای آب‌ و هوای دلپذیر، رودخانه، چشمه و باغ میوه هم داشته باشد و یک مکان رویایی را به وجود آورد.

شما در کنار اقامت در این مکان زیبا و چشم‌نواز می‌توانید از مشاهده آثار تاریخی مرق نیز لذت ببرید. اما لازم است بدانید که اقامت در این مرکز، در فصول گرم سال مناسب نیست، چون امکانات سرمایشی آن تنها یک پنکه است.

اقامتگاه بوم گردی خانه ماجون

ابیانه

یکی از خاص ترین جاهای دیدنی گردشگری کاشان، روستای ابیانه است. این روستا به خاطر معماری و نوع ساختمان ها، پوشش مردم محلی، جاذبه ها و دیدنی های مختلف و واقع شدن در منطقه ای با طبیعت بی نظیر به یکی از محبوبترین جاذبه های گردشگری کاشان تبدیل شده است. بی دلیل نیست که به ابیانه و برزک بهشت گمشده کاشان می گویند.

روستای ابیانه با قرار گرفتن در ارتفاع ۲۲۲۲ متر از سطح دریا، به عنوان یکی از بلندترین نقاط مسکونی ایران دارای آب و هوای مطبوعی است. کوهپایه های اطراف به همراه چشمه سارها و مزارع و باغات مختلف باعث زیبایی دوچندان این روستا شده اند.

اما دلیل اصلی شهرت روستای ابیانه از زیباترین جاهای دیدنی کاشان، بافت حیرت انگیز و پلکانی و خانه های زیبا و رنگی است. علاوه بر این شما می توانید در بازدید از ابیانه مردم محلی را با پوشش های جذاب سنتی خود تماشا کنید که شامل شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه برای مردان و پیراهن های بلند با پارچه های گلدار و رنگارنگ برای زنان به همراه چارقد سفید رنگ می شود.

معماری خانه های ابیانه مانند خانه های ماسوله به صورت پلکانی است و درب و پنجره های آنها به صورت ارسی طراحی شده اند. قرار گرفتن این خانه ها در کوچه های تنگ و باریک باعث بیشتر شدن جذابیت آنها شده است. از ویژگی های منحصر به فرد این خانه می توان به رنگ سرخ نمای خارجی آنها اشاره کرد که با استفاده از خاک سرخ متعلق به معدن مجاور روستا پوشیده شده اند. قدمت این خانه ها به دوران های سلجوقی، صفوی و صفوی باز می گردد و علاوه بر زیبایی ظاهری از ارزش تاریخی بالایی نیز برخوردارند.

قدمت این روستا به درستی تعیین نشده است اما کارشناسان آن را متعلق به ۱۵۰۰ سال پیش می دانند. در این روستا که جزو آثار ملی ایران نیز به شمار می رود، دیدنی های مختلفی نظیر آتشکده، مساجد تاریخی، زیارتگاه ها، آب انبارها، موزه مردم شناسی، قلعه های تاریخی، قبرستان قدیمی، حسینه ها، حمام ها، آسیاب ها، کاروانسراها، اشترخانه ها و … وجود دارد.

روستای ابیانه

جوشقان قالی

جوشقان قالی یکی از کمتر شناخته‌ شده‌ ترین جاهای دیدنی کاشان است. این منطقه تفریحی و زیبا، از توابع قمصر کاشان محسوب می‌شود. همه ما شناخت کافی درباره قمصر کاشان داریم. بیشتر گلاب ایران از قمصر و نیاسر تامین می‌شود. در سفر به کاشان، بسیاری از مسافران سری به قمصر می‌زنند. اگر به قمصر سفر کنید، شاهد جاذبه‌های طبیعی بسیار خاص و زیبا خواهید بود. قمصر منطقه‌ای سرد و کوهستانی است و جزو مناطق ییلاقی به حساب می‌آید. جوشقان قالی در حوالی قمصر قرار دارد و حتی آب‌ و هوای آن از قمصر هم خنک‌تر است.

اگر عاشق طبیعت‌گردی هستید، حتما سری به جوشقان قالی بزنید. این منطقه در فصل بهار پوشیده از لاله‌های رنگارنگ و شقایق‌های سرخ می‌شود. در هر فصل می‌توانید از زیبایی جوشقان قالی بهره‌مند شوید. البته همان طور که انتظار دارید، این منطقه در فصل زمستان بسیار سرد خواهد بود و پوشیده از برف می‌شود.

پس می‌توان گفت که شش ماه اول سال بهترین زمان بازدید از جوشقان قالی محسوب می‌شود. جوشقان قالی حتی در بین مردم محلی کاشان نیز مکانی عالی برای پیک‌نیک و طبیعت‌ گردی است. پس در سفر به کاشان حتما سری به جوشقان قالی بزنید.

جوشقان قالی

کویر بند ریگ

استان اصفهان درست در مرکز ایران قرار دارد. در این استان می‌توانیم شاهد حضور کویرهای مختلف باشیم. در گذشته کویرگردی طرفداران چندانی نداشت، اما این روزها بسیاری از جوانان به‌دنبال حضور در تورهای کویرگردی هستند. کویرهای مختلفی در استان اصفهان و نزدیکی کاشان به چشم می‌خورند. هر کدام از آن‌ها زیبایی خاص به خود را دارند. برخی از این کویرها شهرت بسیاری پیدا کرده‌اند و به همین خاطر شلوغ هستند.

بعضی از مسافران ترجیح می‌دهند که از کویرهای آرام و بکر دیدن کنند. اگر شما هم به‌دنبال جایی آرام و به دور از شلوغی هستید، می‌توانید سری به کویر بند ریگ بزنید. این کویر یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی کاشان محسوب می‌شود.

کویر بند ریگ در نزدیکی شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. این کویر ظاهری بسیار خاص و دوست‌ داشتنی دارد. همچنین در میان این کویر می‌توانید از کاروانسرایی قدیمی و قناتی تاریخی دیدن کنید. قدمت این کاروانسرا به دوران شاه‌ عباس صفوی باز می‌گردد و در حال حاضر آن را به یک اقامتگاه سنتی و کمپ کویرگردی تبدیل کرده‌اند.

کویر بند ریگ

کاروانسرای مرنجاب

اگر به دنبال کویری بی نظیر در منطقه مرکزی ایران هستید، پیشنهاد ما بازدید از کویر مرنجاب کاشان است. کاروانسرایی بی نظیر در مرکز این کویر ساخته شده که قدمت آن به دوران صفویه برمی گردد و جزو جاذبه‌ های فرهنگی کاشان محسوب می‌‌شود. این کاروانسرا به دستور شاه عباس بنا شده و شکل ظاهری این کاروانسرا مانند قلعه و دژ است و در زمان های گذشته به عنوان محلی برای دفاع نیز استفاده گردیده است.

مصالح به کار رفته در این بنا آجر و گچ است. این کاروانسرا به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم همواره مورد توجه گردشگران در طول تاریخ بوده است. نکته جالب توجه درباره این کاروانسرا اینست که هنوز هم مسافر می‌‌پذیرد و سفره خانه سنتی درون کاروانسرا از مسافران پذیرایی می‌‌کند.

کاروانسرای مرنجاب

مشهد اردهال 

این آﺑﺎدی در دره و دﺷﺘی ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻛﻪ از ﺷﻤﺎل ﻏﺮب ﺗﺎ ﺟﻨﻮب ﺷﺮق کشیده ﺷـﺪه اﺳﺖ. ﭼﻬﺎر ﺳﻮی دﺷﺖ را ﻛﻮه و ﺗﭙﻪ‌ﻫﺎی ﺑﻠﻨﺪ و ﻛﻮﺗﺎه ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ‌اﻧﺪ. اردﻫﺎل از آب ﻧﻬﺮی ﻛﻪ ﺑﻪ ﺳﻮی پایین دﺷـﺖ و دره روان اﺳـﺖ و آب ﭼﻨﺪ رﺷﺘﻪ ﻗﻨﺎت و ﭼﺸﻤﻪ ﭘﺮاﻛﻨﺪه ﻣﺸﺮوب می شود. آب ﻧﻬﺮ اردﻫﺎل در ﭼﻨﺪ کیلومتری زیـﺮ دﻫﺴﺘﺎن ﺑـﻪ رودﺧﺎﻧﻪ ﺑﺮزگ میریزد. اﻣﺮوزه، آب بیشتر این ﻗﻨﺎت‌ﻫﺎ و ﭼﺸﻤﻪ‌ﻫﺎ ﺑـﻪ ﺳـﺒﺐ خشک سالی ها پیاپی ﻛﻢ یا خشک ﺷﺪه اﺳﺖ.

مشهد اردهال روستایی زیبا از توابع شهرستان کاشان است که در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان و در مسیر کاشان دلیجان قرار گرفته است. مساحت این روستا به ۱۰۴ هکتار می‌رسد و جمعیت آن نیز طبق آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۶ برابر ۲۰۰۰ نفر تخمین زده شده است.
مشهد اردهال که با نام مشهد فرش نیز شناخته می‌شود، قدمت دور و درازی دارد و در تاریخ آن وقایع مهمی رخ داده است.

در قرن ۱۱۳ هجری قمری مردم کاشان فرستاده‌ای را جهت درخواست یک پیشوای دینی به مدینه نزد امام محمدباقر فرستاده بودند. امام نیز برادر امام جعفر صادق، سلطانعلی را رهسپار کاشان کرده بود. امامزاده سلطانعلی پس از عزیمت به ایران در محله فین کاشان ساکن شده بود و در تابستان‌ها به علت آب‌وهوای خنک مشهد اردهال به آنجا می‌رفت.

امامزاده سلطانعلی در بین مردم اردهال بسیار نفوذ پیدا کرده بود به همین خاطر حاکم اردهال با فرستادن لشکر و با به راه‌ اندازی جنگی نابرابر امامزاده را به شهادت رسانده بود. مردم اردهال نیز پس از مطلع شدن از این قضیه پیکر امامزاده را در داخل قالی گذاشتند و پس از شست‌وشو در رودخانه به خاک سپردند. اردهال از آن زمان به بعد با نام مشهد اردهال شناخته شد به این دلیل که مشهد در زبان عربی به معنی محل شهادت است.

مشهد اردهال

آرامگاه سهراب سپهری

نمی‌توان راجع‌ به جاهای دیدنی اطراف کاشان صحبت کرد و آرامگاه سهراب سپهری را از قلم انداخت. تماشای آرامگاه این شاعر بزرگ در فصل بهار یکی از هیجان‌ انگیزترین کارهایی است که در فصل بهار می‌توان تجربه کرد.

مقبره او در صحن امامزاده سلطان علی ابن محمدباقر در روستای مشهد اردهال در چهل و دو کیلومتری کاشان است که بسیاری از طرفداران این شاعر نام‌ آشنا را به سوی خود می‌کشاند. حال و هوای معنوی آرامگاه سهراب، شما را به وجد خواهد آورد.

آرامگاه سهراب سپهری

موسسه حقوقی دادپویان

با بیش از سی وکیل پایه یک دادگستری در تمام موضوعات حقوقی و کیفری به شما مشاوره تلفنی و حضوری میدهند و میتوانید وکالت صفر تا صد پرونده خود را به دادپویان بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *